Bilgi Zamanı

Sabit Kalfagil Kimdir

Sabit Kalfagil Kimdir
18 Ağustos 2013 - 14:32 'de eklendi ve 1340 kez görüntülendi.

Sabit Kalfagil Kimdir, Sabit Kalfagil Kitapları, Sabit Kalfagil Hayatı Hakkında Bilgi

Sabit Kalfagil (d. 1934, Elazığ), fotoğraf sanatçısı. Yükseköğrenimini İstanbul Tek­nik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yaptı. Bu sırada fotoğrafa olan ilgisi daha çok arkeoloji ve mimarlık yapıtlarının bel­gelenmesine yönelikti.

Mimar olarak devlet hizmetinde çalışırken bir yandan fotoğrafçı­lığı da sürdürdü. Her fırsatta geziler yapa­rak Anadolu’nun doğasını, insanım ve kül­tür değerlerini belgeledi. 1960’larda Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın ve bazı bankala- nn düzenlediği yarışmalarda ödüller kazan­dı. Sonraları daha çok insanları konu alan fotoğraflar çekmeye başladı. Birçok diapozitif gösterisi düzenledi ve 1973’te bir kişisel sergi açtı. Yurt içinde ve dışında karma sergilere katıldı.

1978’de Devlet Güzel Sanatlar Akademi- si’ne (bugün Mimar Sinan Üniversitesi) bağlı olarak kurulan Fotoğraf Enstitüsü’nde” öğretim görevlisi oldu. Yeni Fotoğraf (1976- 81) dergisinde fotoğraf üzerine yazılar, eleştiriler yazdı. 1981’de Fotoğraf Sanatında Kompozisyon adlı bir kitap yayımladı. Aynı yıl FİAP’ın uluslararası yarışmasının diapozitif dalında ikincilik ödülünü kazandı. 1983’te Devlet Fotoğraf Yarışması’nm diapozitif dalında, 1988’de D.D.Y. Fotoğraf Yarışması’nda ve İslam Konferansı Örgütü Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda birinci­lik ödülleri aldı. Aynı yıl Fatih Anıtları adlı albümü yayımlandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER