Bilgi Zamanı

Sabiha Gökçen Hayatı Kısaca

Sabiha Gökçen Hayatı Kısaca
15 Mayıs 2014 - 19:26 'de eklendi ve 1628 kez görüntülendi.

Sabiha gökçen kimdir, bu yazımızda sabiha gökçen atatürkün manevi kızı hayatı hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Bursa valiliği başkatibi olan Hafız Mustafa Bey’in kızı olarak 1913 yılında Bursa’da dünyaya gelen Sabiha Gökçen ülkemizin ve dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Anne ve babasını küçük yaşlarda kaybedince abileri tarafından büyütülmüştür. 12 yaşındayken Atatürk’ün bursa ziyareti sırasında onun yanına ulaşmış ve sıkıntılarını iletmiştir. Onu çok seven Atatürk evlat edinerek Ankara’ya yanına getirmiştir. İlkokulu Ankara’da liseyi Arnavutköy Amerikan Lisesi’nde okuyan Gökçen lise eğitimi sırasında rahatsızlanarak Viyana’ya tedaviye gönderildi. Bir süre Fransa’da da yaşayan Gökçen’e soyadını Atatürk vermiştir.

1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Sivil Havacılık Okulu’na giren Sabiha Gökçen buradaki eğitiminin ardından altı ay boyunca Kırım’a planör eğitimine gönderildi. Buradaki eğitimini de başarıyla tamamlayan Gökçen yurda döndükten sonra başarılı bir savaş pilotu olarak göreve başladı. 1937’de Dersim Harekatı’na bizzat katılarak savaş uçağıyla köyleri bombaladı. 1938 yılında Balkan turuna çıkarak bütün Balkan coğrafyasını gezerek uzun yol yapan ilk kadın pilot unvanına da kavuştu. Yine aynı yıl Fransız büyükelçinin önünde havaya üç el ateş ederek Hatay için savaşırız gözdağı sayesinde Hatay bir yıl sonra Türkiye’ye verildi. Atatürk öldükten sonra 1940 yılında bir havacı subayla evlendi. Eşi üç yıl sonra hayatını kaybetti.

Atatürk öldükten sonra 1996 yılına kadar pilotluğa devam etti. Son uçuşunu Amerika’ya gerçekleştirdi. Burada ABD’nin en büyük havacılık nişanlarından birin aldı. Dünya tarihine geçen 20 pilottan biri ilan edildi. Kariyeri boyunca pek çok madalya nişan ve bröve aldı. 2001 yılının 22 Mart akşamı GATA’da hayatını kaybetti.

sabiha-gökçen-hayatı-hakkında-kısa-bilgi

Sabiha Gökçen Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER