Bilgi Zamanı

Sabah Namazında Okunan Dualar ve Anlamı

Sabah Namazında Okunan Dualar ve Anlamı
26 Haziran 2017 - 10:28 'de eklendi ve 599 kez görüntülendi.

Sabah namazı duaları Sabah namazı duaları Sabah namazında okunan dualar Sabah namazı duaları

.

Sabah namazı duaları

“Yâa hayyu yâa kayyûmü yâa zelcelâali ve’l-ikraam. Es’elüke en tuhyiye kalbii binuuri ma’rifetike ebeden yâa Allâhü yâa Allâhü yâa Allâhü yâa bedîassemâavâati vel’ardı.”

Bu duâyı sabah namazının sünneti ile farzının arasında en az üç defa okumaya devam eden kimseye son nefesinde inşallah imanla gitmek nasib olur.

Anlamı:“Ey Hay ve Kayyûm olan (Allah’ım); Ey celâl ve ikram sahibi olan (Allah’ım)! Ey gökleri ve yeri eşi ve benzeri olmayan bir mükemmellikte yaratan (Allah’ım) ! Ey Allah’ım, ey Allah’ım, ey Allah’ım! Kalbimi mârifet nûrunla ebediyyen ihyâ etmeni istiyorum.“
———————————————————–
“Kim sabahleyin “Euzu billahissemi’il alimi mineşşeytanirracim” dedikten sonra üç defa Haşr suresinin son üç âyetini okursa Allah Teâlâ onun için yetmiş bin melek vazifelendirir, akşama kadar ona duâ ederler, o gün ölürse şehîd olarak ölür, akşamleyin bunu yapan da aynı derecededir.”

Okunuşu:
Huvallahulleziy la ilahe illa huve ‘alimulğaybi veşşehadeti huverrahmanurrahıymu.
Huvallahulleziy la ilahe illa huve elmelikulkuddususselamul mu’minul muheyminul ‘aziyzul cebbarul mutekebbiru subhanallahi ‘amma yuşrikune.
Huvallahul halikul – bariy-ulmusavviru lehum’esma ulhusna yusebbihu lehu ma fiyssemavati vel’ardı. Ve huvel’aziyzulhakiymu.

Anlamı:
O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir.
O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.
O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

————————————————————–

Sabah çıkınca bin defa:

“Subhanallahi ve bihamdihi” diyen kimse nefsini Allah’dan satın almıştır.

—————————————————————

Sabah namazını kıldıktan sonra 7 defa:

“La havle vela guvvete illa billahi vela hilete velahtiyele vela mencae vela melcae minellahi illa ileyhi” derse yetmiş türlü bela ondan def olur.

Anlamı:Allah’a sarılmaktan başka kuvvet yoktur ne bir hîle yapmak ne hîleye uğramış olmak fâide vermez. Ne Al-lah’dan kurtulacak yer ne de O’ndan sığınacak yer vardır. Kurtuluş ve sığınış ancak O’na dayanıp iltica etmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 6 Yorum )

 • Mehmet ;

  Sadece Amerika reklamini hic Uygun bulmasdim yakismamis, bu reklamla kardesimi dolandirdilar.
  bu sayfaya yakismamis ,ALLAHA emanet olun inananlar

  09 Aralık 2013 07:25
 • sedef ;

  güzel bilgi teşekkürler

  12 Kasım 2013 21:13
 • miraç dayı ;

  Rabbim böyle güzel bilgileri bizden esirgemeyen arkadaşımdan razı olsun.

  06 Ağustos 2013 06:01
 • rukiye ;

  ama ben listesini hazırlayın demiştim nolur beş daka tabiki hepsi güzel ama napalım bu değil benim istediğim değil kusurunuza bakmayın…

  01 Nisan 2013 19:19
 • mustafa ;

  ALLAH”hım yazanlardan razı olsun

  19 Mart 2013 02:14
 • gül ;

  bu namazlardaki dualar çok güzel bunları kim yapmışsa ellerine sağlık çok teşekkür ederim

  29 Temmuz 2012 13:14