Bilgi Zamanı

Saatler Değişmiyor Ama Telefon Ayarlarıyla Oynamayın

Kış saati uygulamasına geçince telefonlar kendi kendine saatleri alıyordu. Peki, uygulama kalktıktan sonra ne yapmak gerekiyor?

Saatler Değişmiyor Ama Telefon Ayarlarıyla Oynamayın
13 Mart 2017 - 17:49 'de eklendi ve 6195 kez görüntülendi.

Kış saati uygulamasına geçince telefonlar kendi kendine saatleri alıyordu. Şimdi ise bu uygulama kalktı. Peki, telefonlar için ne yapmak gerekiyor?

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi̇, “Yaz saati uygulamasının sürekli hale gelmesi dolayısıyla cep telefonlarındaki ‘otomatik tarih ve saat diliminin aktif tutulması halinde herhangi bir problem yaşanmayacak.” dedi.

Ekşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Resmi Gazete’de dün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kış saati uygulamasının kalktığını, yaz saati uygulamasının da sürekli hale geldiğini belirterek, kararla telefon saatlerinin her yıl “ileri-geri” alma zorunluluğunun ortadan kalktığını ifade etti.

YURT DIŞINA ÇIKANLAR NE YAPMALI?

Cep telefonlarındaki “Otomatik tarih ve saat dilimi” uygulamasının aktif tutulmasını isteyen Ekşi, söz konusu uygulamanın aktif tutulması halinde telefonların saat ayarıyla ilgili herhangi bir problemin yaşanmayacağını, yurt dışına çıkışlarda da saat ayarıyla uğraşmaya gerek kalmayacağını bildirdi.

Ekşi, “Otomatik tarih ve saat dilimi seçildiğinde, telefon herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan, sistem üzerinden aldığı bilgilerle kendini güncelleyebiliyor. Düne kadar aynı saat diliminde olduğumuz yaz saati uygulaması olan ülkelerle 5 ay boyunca aynı saat diliminde olmayacağız.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • eda ;

    bir boooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook anamadım

    13 Mart 2017 17:49