Bilgi Zamanı

Rüzgar Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri Nelerdir Kısaca Açıklama

Rüzgar Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri Nelerdir Kısaca Açıklama
26 Mayıs 2014 - 22:26 'de eklendi ve 1025 kez görüntülendi.

Rüzgar aşındırma şekilleri, bu yazımızda rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Rüzgarlar özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde kayalıkları aşındırarak onlara şekil verebilir. Çünkü bu bölgelerde sıcaklık değişimi çok fazladır ve bu nedenle kayaların fiziksel yapıları ufalanmaya ve şekil almaya müsait olur. Rüzgar ve fırtına gibi doğa olayları kayaların aşınmasını ve değişik şekiller almasını sağlar. Bu yazımızda rüzgarların neden olduğu şekillere dikkat çekeceğiz.

Rüzgar aşındırma şekilleri mantarkaya, tafoni, şahit kayalar ve yardang olarak açıklanabilir.

Mantarkayalar rüzgar tarafından kayaların alt kısımlarının aşınması sonucu kayaların ilk bakışta mantara benzemesi ve üstlerinde bir şapka görüntüsünün oluşmasıyla meydana gelen kayalardır.

Tafoni, kayaların sular tarafından çözülen kısmının rüzgar tarafından aşındırmaya uğrayınca aldığı delikli şekillerdir.

Şahit kayalar yamaçlardaki kayalıkların rüzgarın aşındırması sonucu delikli bir yapı alması sonucu oluşan kayalardır. Aslında bu kayalar aşındırılması zor malzemeden oluşmuştur ancak bazı bölgeleri diğerlerine göre daha dayanıksızdır. Rüzgar bu dayanıksız bölgeleri aşındırarak kayalıklarda nokta nokta görünüme neden olur.

Yardang, yamaçlardaki yumuşak parçaların rüzgar tarafından aşındırılmasıyla kayalarda pürüzlü, girintili çıkıntılı bir yapının oluşmasına neden olur. Bu tarz kayalara yardang kayalar denir.

Rüzgar biriktirme şekilleri, kumul, barkan ve yöslerdir. Kumullar, rüzgar tarafından taşınan maddelerin bir yerde toplanması sonucu oluşan tepeciklerdir. Gevşek yapılı arazilerde görülür.

Barkan, çöllerde hilal biçiminde oluşan kum tepeleridir. Rüzgarın esiş yönüne göre belli bölgelerde biriken kumlar bu tepecikleri oluşturur.

Lösler ince toprak tozlarının toplanması sonucu oluşan biriktirme yapılardır. Belli bir bölgede yığılan toprak burayı kalınlaştırarak gözenekli ve çok verimli yapılardır. Genellikle bu biriktirme yapıları kurak bölgelerde görüldüğü için ülkemiz gibi verimli topraklara sahip alanlarda bu yapılara rastlanmaz.

64tafoni12.13.99

Rüzgar Biriktirme ve Aşındırma Yapıları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER