Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar

Rüyada Bal Görmek

Sponsorlu bağlantılar

 

Rüyada Bal Görmek Anlamı :

 

Rüyada bal görmek dindar kimseler için, imanın lezzetine, Kur’an-ı kerim tilavetine ve hayırlı amellere delalet eder. Dünya ehli kimseler için bal görmek, yorulmadan mal elde etmeye delalet eder. Balın Kur’an-ı kerimle tabir edilmesinin nedeni Allah’u Tealanın Kuran’ı kerimi şifa vasfıyla vasıf laması sebebi iledir. Zira balda şifadır. İbni sirin’den bir rivayette bal başka bir yönden kendisinde yorgunluk olan az mala delalet eder. Gökyüzünden bal yağdığını görmek, dinin doğruluğuna ve bereketin yayılmasına delalettir.

Bir adam rasulullah efendimize gelerek şöyle dedi: “Bir yerden yağ ve bal aktığını görüyorum, insanların bir kısmı az bir kısmı çok olarak onlardan yalıyorlarlardı” dedi. Ebu Bekir (radıyallahu anh) izin ver ben tabir edeyim ya Rasulallah. zira o kuran’a onun halavetine ve güzelliğine delalet eder. insanların bir kısmı ondan çok alır bir kısmı az alır. dedi.53

Rivayet edilir ki: Rasulullah efendimiz şöyle buyurdu. “Demirden bir kubbede olduğumu gördüm. O esnada gökyüzünden bal indiğini bazılarının bir kere bazılarının iki kere bazılarının daha çok yaladığını hatta yudumladığını gördüm buyurdu. Hz. Ebu Bekir (r.a) “Ya Rasulallah izin ver ben tabir edeyim” dedi. Rasulullah efendimiz izin verdi. Hz. Ebu Bekir (r.a) şöyle dedi: “Demir kubbe, islamdır. Gökten inen bal Kur’an-ı kerimdir. Ondan bir kere ya da birkaç kere yalayan kimse Kur’andan yaladığı sayısınca öğrendiği surelerdir. Balı içen kimseler ise tüm Kur’an-ı bilen kimselerdir.” Deyince Rasulullah efendimiz “doğru söyledin” buyurdu.

Rivayet edilir ki bir adam rüyasında bala ekmeğini bandırıp yediğini gördü. Adam ilmi ve hikmeti seven onunla fayda veren bir kimse oldu ve malı çoğaldı. Zira bal ilmin güzelliğine, ekmek zenginliğe delalet eder. Rivayet edilir ki Abdullah ibni Amr (r.a.) “Ya Rasulallah iki parmağımdan bal aktığını ve benimde balı yaladığımı gördüm” dedi. Resulullah efendimiz (s.a.v) “Sen iki kitap okuyorsun” buyurdu.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Bal içinde yorgunluk olan az rızka delalet eder. Gökten bal yağdığını görmek dinin güzelliğine delalet eder. Bazende bal kadının ya da erkeğin nutfesine delalet eder. Nitekim “useyle” adı ile meşhur hadisi şerifte; “sen onun nutfesinden oda senin nutfenden tatmadıkça…”56 Buyrulmuştur.

Bazen bal sıkıntıya, çileye, hasede ve hasetçilerin kurduğu tuzaklardan sakınmaya delalet eder. Çünkü bal sinekleri, eşek arılarını ve karıncaları toplar. Ateşle saflaştırılmış bal zorluktan sonra rahatlığa, ayları tamam olduktan sonra çocuğa, iddeti tamamladıktan sonra kadına, zekâtla temizlenmiş mala, bidatten ve şüpheden uzak ilme, kendisinden sonra sapıklığın olmadığı hidayete delalet eder.

Rüyada bal helal mirastan, ganimetten ya da ortaklıktan gelecek çok mala delalet eder. Bal dindar kişiler için dindeki güzelliğe, kuran okumaya ve hayır işlerine delalet eder. Dünya ehli kişiler içinde yorulmaksızın elde edilen ganimete delalet eder.

Safi bal mala delalet eder. Bazı tabirciler “o, yorgunlukla elde edilmiş, mala delalet eder” demişlerdir. Bal hastalıklara karşı şifadır. Bazı tabirciler; “bal yemek sevgiliye sarılmaya ve onu öpmeye delalet eder” demislerdir. Ekmeği balla birlikte yediğini gören kişi, ganimetten geçimini sağlar.

 

Rüyanızda Bal Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada Bal Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada Bal Görmenin Anlamı Manası, Rüyada Bal Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen Bal Rüya Tabiri , Rüyamda Bal Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

Kategori: Yaşam


Facebook FriendFeed Twitter RSS Beslemesi

Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası