Bilgi Zamanı

Rusya’dan Doğalgaz Satış Düzenlemesi

Rusya’dan Doğalgaz Satış Düzenlemesi
25 Şubat 2016 - 22:08 'de eklendi ve 712 kez görüntülendi.

Rusya, Türkiye’ye yaptığı doğalgaz satışında düzenleme yapma kararı aldı. Karara göre Rus enerji şirketi Gazprom, Türkiye’ya yapılacak doğalgaz satışının miktarının azaltılmasına karar verdiğini duyurdu. Türk yetkililer, bu kararın Türkiye’yi etkilemeyeceğini düşünüyor.

 

Rus şirketi Gazprom’un Türkiye’ye yaptığı doğalgaz satışında 10 Şubat tarihinden itibaren azalma başlamıştı. Rus haber ajansı Interfax tarafından yapılan bir habere göre, enerji şirketi gazı kısma kararını herhangi bir siyasi nedenden dolayı değil, alıcı firmalarla fiyat konusunda yaşanılan anlaşmazlıklar ve Türkiye’de yaşanan sıcak hava koşullarından dolayı alındığını yazıldı. Alınan karar ile birlikte Gazprom, Türkiye’ye yaptığı doğalgaz satışını yüzde 10 oranında azalttı. Türk yetkililer, bu kararın vatandaşı etkilemeyeceğini söylüyor.

Edinilen bilgilere göre özel sektör ve Gazprom arasında, satılan doğalgazın fiyatındaki yüzde 10’luk indirimin sürekli olması için görüşmeler yapılacaktı, ancak Gazprom bu görüşmelere katılmadan indirimi iptal etme kararı aldı. Özel sektör de bu uygulamanın üzerine zamlı tarifeden gaz almayı reddedince, Gazprom tarafından Türkiye’ye satılan doğalgazın oranı yüzde 10 oranında azaldı. Rusya’dan alınan gazın bir kısmı, batı hattı üzerinden özel sektör tarafından satın alınıyor.

Bu gelişmelerin ardından Enerji Bakanlığı, bu uygulama sebebiyle diğer doğalgaz satıcılarından herhangi bir ek gaz talebinde bulunulmadığını duyurdu. Rusya, 2015 yılında Türkiye’ye 27 milyar metreküp doğalgaz satmıştı. Bu rakam ile birlikte Türkiye, Rusya’nın doğalgaz müşterileri arasında birinci Almanya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu sene alınan gaz miktarında yüzde 40 civarında bir düşüş yaşandığı açıklandı. Buna sebep olarak ise Türkiye’de Şubat ayında havaların mevsim normallerinin çok üzerinde olması gösterildi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER