Bilgi Zamanı

Rusya PYD’ye Temsilcilik Açtı

Rusya PYD’ye Temsilcilik Açtı
29 Şubat 2016 - 19:18 'de eklendi ve 496 kez görüntülendi.

Rusya, Türkiye karşıtı eylemlerine hızla devam ediyor. Suriye sınırında yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye’ye karşı hiçbir olumlu yaklaşımda bulunmayan Rusya, şimdi de Moskova’a PYD temsilciliği açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da görüşme taleplerine herhangi bir dönüş yapmayan Rusya, bu hamlesi ile Türkiye ile arasındaki gerginliği tırmandıracak gibi görünüyor.

 

Rusya, Suriye bölgesindeki askeri hareketlerine hız kesmeden devam ederken, mülteci grupları Türkiye sınırına akın etmeye devam ediyor. Türkiye, 2.5 milyon Suriye’li mülteciye ev sahipliği yapmakla birlikte, şu ana kadar mülteciler için sadece devlet nezdinde harcanan para 8 milyar dolar gibi bir rakama ulaştı. Bu rakama yardım kuruluşları aracılığı ile ve bireysel olarak yapılan yardım harcamaları dahil değil.

Geçtiğimiz aylarda bir Rus uçağı, sınır ihlali yapıyor olduğuna dair uyarılmasına rağmen uyarılara kulak asmaması sebebiyle TSK tarafından düşürülmüştü. O günden başlayan gerilim, geçtiğimiz günlerde bir ihlalin daha yapılmasıyla gittikçe arttı. Türkiye tarafından yapılan bütün olumlu yaklaşımlara rağmen düşmanca tavrını sürdüren Rusya, son bombayı da Moskova’da PYD’ye bir temsilcilik açarak patlattı. PKK’nın uzantısı olan PYD’nin Moskova’daki temsilciliği resmi olarak açılarak, faaliyetlerine başladı.

PYD Rusya Temsilcisi Merab Shamoyev, açılışta Rusya’nın Ortadoğu’daki faaliyetlerine övgüler yağdırdı ve Rusya’yı Ortadoğu’da senaryoyu yazan güç olarak değerlendirdi. PYD’ye silah desteği yaptığı bilinen Rusya ile PYD arasındaki ilişkiler, Türkiye ile yaşanan uçak krizinin ardından yakınlaşmaya başlamıştı. PYD’yi bir terör örgütü olarak görmediklerini açıklayan ABD’de, Rusya – PYD arasındaki ilişkileri dikkatle takip ediyor.

P

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER