Bilgi Zamanı

Rusya Krizi Devam Ettirmeye Çalışıyor

Rusya Krizi Devam Ettirmeye Çalışıyor
29 Şubat 2016 - 13:32 'de eklendi ve 647 kez görüntülendi.

Suriye’deki iç savaşın yarattığı yıkım ülke içerisinde hızla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası güçleri konuyla ilgili olarak samimiyetsiz olmakla suçlamıştı. Silahlar ateşleniyor, bombalar atılıyor, birilerinin savaşının ardında ezilen yine masum halk oluyor.

 

Konu ile ilgili olarak Avrupa Birliği ve NATO, Rusya’nın bölgedeki eylemlerine tepki yağdırdı. DAEŞ’i ortadan kaldırma bahanesiyle bölgedeki faaliyetlerini sürdüren Rusya, yaşam şartları zaten zor olan yerli halkı daha da zor duruma sokuyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın bölgedeki faaliyetlerinin barış adına hiç bir faydasının olmadığını, aksine durumun günden güne daha kötü bir hal almasına sebep olduğunu söyledi.

Stoltenberg, yarın konu ile ilgili olarak savunma bakanları ile görüşme yapılacağını ve bölgedeki NATO faaliyetlerinin arttırılabileceği sinyalini verdi. Rusya’nın askeri hamlelerinin bölgedeki krizi tırmandırdığını söyleyen Stoltenberg, küresel bir kriz haline gelmiş olan Suriye sorununun bu şekilde devam etmesi durumunda çok daha kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Stoltenberg, bölgedeki terörist aktivitelere bir an önce son verilip, bölgede demokratik bir güç inşaa edilmesinin önem teşkil ettiğini, aksi takdirde global anlamda bir çok sorunun daha patlak verebileceğini sözlerine ekledi. Bölgedeki Rus askerlerin yaptığı saldırılar sonucunda canlarını kurtarmak için kaçan siviller, Türkiye sınırına yığılmaya devam ediyor. Türkiye’de şu an için 2.5 milyon Suriye’li bulunuyor ve Türk hükümeti de bu sayının artacak olmasından endişe duyuyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü ise Türkiye’ye bir çağrıda bulundu. Çağrıda Halep’te savaştan kaçan mültecilere Türkiye’nin sınırlarını açması istendi. Savaştan kaçanlara güvenli bir ortam sağlamanın uluslararası bir yükümlülük olduğunu söyleyen BM, bu konuda Türkiye’nin endişesini anladıklarını ve diğer ülkelerin de bu konu ile ilgili olarak ciddi çalışmalar başlatmasının gerekliliğini vurguladı. Şu anda sınırda Halep’ten kaçan 50 bin civarında mülteci bulunuyor. Bunların 10 bin kadarının kontrollü olarak Türkiye tarafına geçişi sağlandı. Ancak saldırıların devam etmesi durumunda gelecek insan sayısının 1 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER