Bilgi Zamanı

Roma Uygarlığı Yönetim Şekli

Roma Uygarlığı Yönetim Şekli
01 Şubat 2015 - 17:48 'de eklendi ve 1986 kez görüntülendi.

Roma uygarlığının yönetim şekli konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Roma uygarlığında 3 farklı yönetim şekli uygulanmıştır. Bunlar; krallık, cumhuriyet ve imparatorluktur. Roma uygarlığında halk; patriciler, plebler ve köleler olmak üzere 3 kısma ayrılmıştır.

Patriciler; Geniş topraklara sahip olan ve mecliste oy hakkı olan gruptur.

Plebler; Tarım, ticaret ve sanatla uğraşıp bir kısım haklara sahip olan gruptur ve bu grup askere gitmez ve bu grubun oy hakkı yoktur.

Köleler; Bu grubun hiç bir hakkı yoktur.

Roma uygarlığında krallık döneminde Senatus (ihtiyarlar meclisi) ve Comitia Curita (halk meclisi) adında iki meclis bulunuyordu. Bu meclisler Patriciler tarafında oluşturulmuştur.

Roma uygarlığında Cumhuriyet döneminde senato tarafından seçilen iki konsül tarafından devlet yönetilirdi. Senato tarafından seçilen konsüller Senato’ya karşı yükümlüydü.

Roma uygarlığında İmparatorluk döneminde Senato tarafından seçilen konsüller arasında iktidar tartışmaları başladı ve bu durum konusunda tedbirlerin alınması için tüm yetkiler imparatora devrildi.

Roma uygarlığı Mısır’dan güneş yılı esaslı takvimi oluşturdu ve çok tanrılı dine mensup oldular. Fetihler arttıktan sonra Romalılar askeri ve ticari amaçla kullanmak için yollar inşa ettiler. Roma uygarlığı önce Hristiyanlığa düşman olsalar da sonradan resmi dil olarak Hristiyanlığı benimsediler.

Roma Uygarlığı Yönetim Şekli Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER