Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Başbakan Kim Olacak 20142014”teki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve AK Parti için şimdiden çeşitli senaryolar yazılmaya başlandı. Bu seferki bilgi Başbakan Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşından. Ara dönemin Başbakanı…

Türkiye çok önemli bir seçimi geride bıraktı. Şimdi tüm gözler sivil anayasada. TBMM Başkanı Cemil Çiçek çalışmalara başladı. Fakat ülkede tam anlamıyla bir anayasa bütünleşmesi sağlanmış değil.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ameliyatı ve devamındaki istirahatıyla birlikte, “Erdoğan’dan sonra kim olsun” anketleri ilk başta gündeme gelirken şimdi ise 2014 yılında yapılacakCumhurbaşkanlığı seçimleri tartışılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresinin dolmasından sonra Çankaya’ya Başbakan Erdoğan’ın çıkacağını ileri süren siyaset teorisyenleri Gül’ün 2015 seçimlerinde Başbakan olacağını belirtirken aradaki bir yıl için AK Parti içinden isim arıyorlar. Daha önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ismi ortaya atılmıştı.

Hürriyet yazarı Taha Akyol’a konuşan Başbakan Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı ise 2014-2015 yıllarının Başbakanıın AK Parti’nin iki numaralı ismiBülent Arınç’ın olacağını tezini ortaya attı.

Taha Akyol, Başbakan Erdoğan’ın çok yakınındaki bir çalışma arkadaşının teorisini şöyle aktardı “2014’te Tayyip Bey cumhurbaşkanı, Bülent Ağabey geçici başbakan; Abdullah Bey 2015’te başbakan.” 

Senaryo 2014

Bir dost evinde sohbetteyiz. Tayyip Bey’in cumhurbaşkanı olacağından kimsenin şüphesi yok, merak edilen, ondan sonra nelerin olabileceği…
Kim başbakan olur? Partide liderlik kavgaları çıkar mı?..
Cevabını ilgiyle izliyoruz:
“Abdullah Bey’in süresi 7 yıldır, 2014’te doluyor. Tayyip Bey 2014’te halk tarafından cumhurbaşkanı seçilir. Abdullah Bey o sırada milletvekili olmayacağı için başbakan olamaz. Geçiş dönemi için başbakanlığı Bülent Ağabey üstlenir. Abdullah Bey derhal toplanan kongrede genel başkan olur. 2015 seçimlerine Gül’ün genel başkanlığında girilir ve Gül başbakan olur…”
Nasıl buldunuz bu senaryoyu? Gerçekçi mi?

Gelecek on yıl

Senaryonun ayrıntılarını anlatan dostumuz, “Bu parlamentonun başkanlık sistemini kabul edeceğini sanmıyorum” diyor.
Bana göre başkanlık sistemi zaten gereksizdir.
Peki Tayyip Bey, yetkisi sınırlı bir cumhurbaşkanlığını kabul eder mi? Cevabı şöyle:
“Tayyip Bey ilk turda halkın yüzde 50’yi aşan oylarıyla cumhurbaşkanı seçilir. Mevcut yetkilere bir de bu siyasi gücü ekleyin…”
Erdoğan ilk turda yüzde 50’nin üstünde oyla seçilir mi? Mümkün… Çünkü muhalefetin, yani CHP, MHP ve BDP’nin tek adayda birleşmesi, o tek adayın muhafazakârlardan da oy alabilecek bir isim olması o kadar kolay değil…
AKP kulislerinde çok konuşulan bir tasavvuru, hatta projeyi de burada aktarayım: 2023 yılı Cumhuriyet’in 100. yıldönümü… Aynı zamanda AKP, iki dönem daha Çankaya’da ve hükümette iktidar olursa yine 2023’e ulaşıyor.
Başbakan bu iki sebepten 2023 vurgusu yapıyor sık sık…

Başbakan Gül

Dostumuz önemli bir noktaya dikkat çekiyor: Tayyip Bey dahil bakanların ve milletvekillerinin birçoğu gelecek parlamentoda olmayacaklar! AKP tüzüğü göre üst üste en fazla üç defa milletvekili seçilmek mümkün.
Demek ki, iktidarın belli başlı isimleri parlamento dışında kalacak!
“Öyle bir dönemde hem devamlılığı sağlayacak hem herkesin benimseyeceği isim Abdullah Bey’dir.”
Abdullah Bey’in dışında kim olsa partide “Ben niye olmayayım” diyenler olur, tartışmalar çıkar. İtirazsız benimsenecek tek isim gerçekten Abdullah Gül’dür.
“Putin-Medvedev ilişkişine bakın, Erdoğan, Gül ve Arınç’ın ilişkileri çok daha güvenlidir.”
Cumhurbaşkanı Gül başbakanlığı kabul eder mi? Niye etmesin?! Aktivizmine bakın, hiç “emekli cumhurbaşkanı” olacak gibi gözüküyor mu?
Dinlediğimiz senoryo, sohbette hepimize mantıklı geldi.

Evdeki hesap…

Fakat evdeki hesap çarşıya uyar mı? Bilim felesefecisi Karl Popper’in çok önemli bir sözü vardır: “Siyaset rasyonel bir teorem değildir!”
Komplo teorilerinin saçmalığını belirtmek için söyler bunu; her siyasi sonucun baştan planlanmış olmayabileceğini anlatmak için…
Bugünkü verilerle “Erdoğan cumhurbaşkanı, Gül başbakan” senaryosu rasyoneldir. Bunu değiştirecek başka siyasi veriler yarın ortaya çıkar mı?
“Kader” yönünü bilemeyiz. Siyasi bakımdan ise, muhalefetin şahlanıp başka bir senaryoyu hayata geçirmesi akla gelebilir.
Şimdilik böyle bir şahlanma görüyor musunuz?
Onun için eldeki verilerle ciddiye alıyorum ben bu senaryoyu.

2014 Yılında Kim Başbakan Olacak , Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın Yerine Kim Gelecek 2013 2014 2014 , 2014 Yılı Seçimlerinde Ahmet Davutoğlu Abdullah Gül Başbakan Adayı Olacak mı ,Ak Partinin AKP’nin Başına Kim Geçecek

Hürriyet – 6 Aralık 2013

Kategori: Yaşam

6 Yorum Yapılmış.

 1. duygt diyor ki:

  artık chp kazanack tetj grck bu baska ylu yok bu yıldan ıtıbaren turkıye bıter bır an once yapılacak en buyuk cozumYolu varsa yapılmalı

 2. mustafa kemal diyor ki:

  Saygideyer türk halki benim dedem canakkalede babam kibrista vatani icin öldü, ak parti sadece kendi ceplerini doldurmak icin devletin bütün ihalelerini kendi safinda kullaniyor rte hakiki bir türk ve cumhuriyet düsmani insanin basina ne gelirse cehaletten gelir zamaninda bu halk adnan mendereide sak sak la astirmisti bu halka allahüekber de anasini sana verir bir arastirin ak pkk nin cocuklarinin karilarini üzerlerindeki mal varligini tc. simdiki kadar düsman sahibi oldugu bir dönem gördünüzmü?bunlar din üzerinden vatani parselleyip satiyorlar devletin daha ne özel arazisi nede özel bir kurumu kalmadi zamaninda atalarimizin kanlariyla ödedikleri bedeli bunlar ingilize ,fransiza ,yahudilere pes cekiyorlar bu halkin allahin 1 olduguna hz.muhammetin son peygamber kuranin son kitap olduguna inanmalari icin bir mason cocuguna ihtiyacimi var acaba ? Ben bir türk ve müslüman olarak vatanim icin bu masonlarlan din showmenleriylen yakinda cikacak olan ic savasta her demokrat türk gibin ölmeye hazirim ne mutlu türküm diyene

 3. tufan.... diyor ki:

  size tavsiyem banu avarın youtube dekı videoların hepsını takıp etmenız. ozaman ne demek ıstedığımı anlayacaksınız. Farkında olun herseyın gıttığımız yol yol değil türkıyenın bolunmesını ıstıyorsanız AKP deyın ama su vıdeoları bır ızleyın bakalım.Lutfen ınsanız hata yapabılırız bılmemek değil oğrenmemek ayıp. vıdeolardan bır kısı nasıplenırse ne mutlu bana

 4. ALİ diyor ki:

  bence recep ytayyip erdoğan cuhurbaşkanı olacak ama başbakanlığa ahmet davutoğlu gelecek çünkü ahmet davutoğlu partinin içinde genelde daha uyanık ve daha zeki görünüyor birde başbakan ını yaptığı gezilerde genelde davutoğlunu yanında götürüyor

  • memet orhan diyor ki:

   gelceğin başbakanı melih gökçek çünkü genç parti çi teşkilaçı karizma hatip bu benim düşüncem


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2011 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası