Bilgi Zamanı

Ramazan Bayramı ne zaman 2016 Bayram Tatili

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla 500 bin kişinin daha tatile çıkması bekleniyor. Ramazan Bayramı ne zaman 2016 Bayram Tatili kaç gün oldu? Artan talep dolayısıyla kara ve hava yollarında doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı.

Ramazan Bayramı ne zaman 2016 Bayram Tatili
28 Haziran 2016 - 18:37 'de eklendi ve 1134 kez görüntülendi.

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması ve haftalar öncesinde açıklanması, turizm başta olmak üzere birçok sektöre “can suyu” oldu.

Hem Rusya hem de Avrupa’dan gelen turist sayısındaki azalış sonucu zor bir yıl geçiren ve iç piyasaya yönelen tur operatörleri ve otelcilerin yüzünü güldüren tatil, kara ve hava yolu şirketlerinde de bazı hatlarda doluluk oranlarını yüzde 100’e taşıdı.

Peki Ramazan bayramı ne zaman başlıyor? Turizmciler, ramazan gibi eylül ayındaki Kurban Bayramı tatilinin de 9 güne çıkartılmasını ve bir ay öncesinden açıklanarak vatandaşların plan yapmasına imkan tanımasını istiyor.

AA muhabirlerin sorularını yanıtlayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Rusya ile yaşanan kriz ve son dönemde Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde artan terör olaylarının turizm sektörünü son derece olumsuz etkilediğini belirtti. Ulusoy, içinde bulundukları bu kriz ortamından dolayı ve sektöre hareketlilik getirmesi açısından Ramazan Bayramı tatil süresinin 9 gün olarak açıklanmasının özellikle iç turizm piyasasına ciddi katkı sağlayacağını kaydetti.

2015 yılında bayram tatili süresinin kısa olması nedeniyle yurt içinde 180 bin ve yurt dışında 20 bin kişinin tatile çıktığını hatırlatan Ulusoy, “Bu yıl Ramazan tatil süresinin Hükümetimiz tarafından 9 gün olarak açıklanması, özellikle iç turizm piyasasında ciddi bir canlanma yaşanmasına neden olacaktır. Geçen yıl erken rezervasyon ile tatile giden Türk turist sayısı 3,2 milyondu. Bu yıl ise rakamlar 4 milyonu buldu. 9 günlük bayram tatili ile birlikte 500 bin kişinin daha tatile çıkacağını düşünmekteyiz. Bunun da turizm sektörüne olumlu etkisi olacaktır.” şeklinde konuştu.

“Benzer düzenlemenin Kurban Bayramı için de yapılması olumlu olacaktır”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık da uzun bayram tatillerinin doluluk oranlarına olumlu yansıdığını ifade ederek, “Temmuz ve ağustos ayları iç pazar trafiğinin yoğunlaştığı bir dönemdir. Dolayısıyla dolulukları yukarıya, yaklaşık yüzde 100’lere taşıyacaktır. Her şeye rağmen bu yoğun talep, yaşanan misafir ve gelir kaybını telafi etmeye yetmez.” diye konuştu.

Ayık, ramazan benzeri düzenlemenin ivedilikle Kurban Bayramı için de yapılmasının olumlu olacağını ifade ederek, “Sıkıntılı ve büyük kayıpların yaşandığı bir dönemde, bir nebze de olsa, bu tür uzun tatiller iç pazar trafiği ve talebini artıracaktır.” dedi.

“Yurt dışı destinasyonlara ilgi geçen yıla göre daha fazla”

Setur Turizm Müdürü Oktay Temeller ise bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasını turizm açısından olumlu bir gelişme olarak gördüklerini ve tatil planı yapanlar için ekstra bir motivasyon olduğunu belirtirken, turizm ekonomisine yaratacağı katkı açısından da bu uygulamayı bir nevi “destek paketi” olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Temeller, tatilin uzatılması kararı ile Ramazan Bayramı dönemi için yerli turist açısından yüzde 20 artış öngörüldüğünü, yıl sonu toplam iç turizm hareketlerinde de benzer bir artış beklendiğini ifade ederek, “Uzun bayram tatilleri her dönemde iç pazara olumlu etki sağlamaktadır. Ancak sektördeki beklenti, otellerin Rusya ve Avrupa’dan kaynaklanan kayıplarını karşılamaya maalesef yetmeyeceği yönünde.” dedi.

“Geçen yıla göre 9 günün etkisi ile ciddi bir artış var”

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da bayram tatillerinin Hükümet tarafından idari izin ile uzatılmasının önceki yıllarda da olduğunu, ancak bayrama 4-5 gün kala ilan edilen bu uzatmaların tatil planı yapan vatandaşlara fayda sağlamadığını, değişiklik yapılması halinde de son dakika olması nedeniyle maliyetlerin çok yüksek kaldığını söyledi.

Onaran, bayram tatilinin mevsim dolayısıyla en çok güney sahillerine talebi artırdığını, ayrıca Ege, kültür turları ve yurt dışında da İtalya, Balkanlar ve Yunanistan gibi yakın bölgelerin en çok rağbet edilen yerler arasında yer aldığını bildirdi.

Ali Onaran, eylül ayındaki Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılıp vatandaşın program yapmasına imkan vermesi için bir ay öncesinde açıklanmasını istediklerini de ifade etti.

“Yüzde 100 dolu birçok seferimiz bulunuyor”

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Pegasus olarak Ramazan Bayramı döneminde özellikle Antalya, Kıbrıs, Bodrum, Dalaman, Gazipaşa-Alanya gibi iç hat uçuş noktalarında yüksek doluluk oranları gördüklerini, bu hatlarda yüzde 100 dolu birçok seferleri bulunduğunu ifade etti.

Nane, “Yazlık iç hat noktalarına yoğun talebin olduğu 9 günlük Ramazan Bayramı döneminde özellikle Ankara, Kayseri, Elazığ, Şanlıurfa, Ordu-Giresun, Samsun ve Trabzon gibi farklı yurt içi noktalarımızdan Antalya, Bodrum ve İzmir’e misafirlerimizin direkt uçabilecekleri ek seferler planladık. Ek seferlerimizin 79’unu en çok tercih edilen yurt içi uçuş noktalarımıza, 36’sını ise Antalya, İzmir, Ankara ve Adana’dan KKTC’ye planladık.” diye konuştu.

“9 günlük tatil, otobüs firmalarına da ilaç oldu”

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, 9 günlük bayram tatilinin turizmin yanı sıra otobüs firmalarına da “ilaç” gibi geldiğini ifade ederek, doluluk oranlarının üzerinde talep olması dolayısıyla ilave seferler açtıklarını söyledi.

Özcan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki terör olaylarından dolayı bu bölgelere yapılan seferlerin olumsuz etkilendiğini, buna karşın Ramazan Bayramı döneminde otobüslerin bu bölgelere dolu gidip geleceğini kaydetti.

Sektörde korsan taşımacılığın büyük bir sorun olduğunu, denetimlerle bunun önüne geçilmesi gerektiğini belirten Özcan, bayram dönemlerinde artan kazalara dikkati çekerek, kazaların büyük bölümünün korsan taşımacılık ve küçük araçlardan kaynaklandığını söyledi.

Uğur Aslanhan, Hüseyin Demir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER