Bilgi Zamanı

PISA Araştırması Sonuçları 2013

PISA Araştırması Sonuçları 2013
07 Aralık 2013 - 19:00 'de eklendi ve 1282 kez görüntülendi.

pisa araştırmaları, pisa araştırmaları nedir, pisa araştırmaları neyi ölçer, pisa araştırması sonuçları 2013, pisa araştırmaları türkiye

PISA Araştırmaları, OECD tarafından örgüte üye ülkelerin eğitim kalitelerini ve öğrencilerinin sınav başarılarını ölçen uluslararası bir puanlama sistemidir. 2000 yılından itibaren yapılan araştırmalar sonucu Türkiye uzun süre herhangi bir başarı elde edemese de bu yılki çalışmaların sonucu oldukça dikkat çekti. 2003 yılında sisteme dahil olan Türkiye 10 yıl içinde ilk kez bir Avrupa ülkesini eğitim kalitesi açısından geçmeyi başardı.

Bu yılın sonuçları 3 Aralık Salı günü açıklandı. Araştırma sonuçları ülkelerde oldukça ses getirdi. Özellikle Türkiye’de gazeteciler araştırmanın ülkemiz açısından sonuçlarını bu istatistiklere göre değerlendiriyor. Türkiye için dünya sıralamasından durum iç açıcı değil. Ancak eğitim kalitesini sayılara indirgemek de doğru bir şey değil.

PISA araştırması 15 yaş civarındaki bireylerin, yani lise eğitimini tamamlayarak günlük hayata katılmak üzere olan bireylerin geçmiş yıllarda nitelikli bilgilere sahip olup olmadığını ölçmeye yarayan bir sistem. Dolayısıyla burada genel öğrenci başarısı, müfredat kalitesi veya okul-öğretmen niteliği değil, sadece bu yaşa gelmiş bireylerin okullardan ne kadar yararlanabildiğini ölçmeye yarıyor. Ayrıca bu araştıranın diğer amacı öğrencinin okulda öğrendiğini günlük hayatta uygulayabilme başarısını ölçmek.

Uzmanlar tarafından uzun süre yorumlanma zorluğu yaşanan PISA Araştırmaları her şeye rağmen dünyanın en nitelikli araştırmalarından biri. Çünkü bu alanda yapılan uluslararası başka nitelikli bir araştırma bulunmuyor. Bu yüzden sonuçlar doğru değerlendirilirse oldukça öğretici sonuçlar çıkabiliyor.

Ülkemizin PISA’daki Konumu

2003 yılında ilk kez sisteme dahil olan Türkiye’nin sonuçları hiç parlak değildi. Medya okuryazarlığı gibi alanlarda ülkemizin OECD ortalamasının oldukça altında olduğu ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz on yıl içinde sınav sisteminde, eğitim sisteminde pek çok oynama yapıldı. Temel bir milli eğitim politikası oluşturulamadı. Geçtiğimiz yıla kadar ülkemizin puanı ortalamanın altındaydı.

Ancak ülkemiz on yılda belirli bir ilerleme kaydetti. Okuryazarlık oranındaki puanının on yıl içinde 11 puan arttırarak 464’den 475’e yükseltti. Her şeye rağmen sonuçlar yine de beklenenin çok altında. Çünkü sonuçlarda 15 yaşınadaki gençlerin okuma ve anlama becerilerinin temel seviyede gelişmiş olmadığı ve aritmatik işlemlerin çoğu genç tarafından tam bir şekilde yapılamadığı ortaya çıktı. Yani okullar her şeye rağmen öğrencilere gözle görülür bir katkı sağlayamamıştı. Eğitim sistemindeki adaletsizlikler günümüzde de devam ediyor. Kaliteli eğitim alan ve almayan arasında büyük bir uçurum var. Bunu merkezi sınav sonuçlarından da görebiliyoruz. Bu yıl ülkemiz AB ülkeleri arasında eğitim kalitesi olarak sadece Bulgaristan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni geçebildi. Fakat gelişmiş batı Avrupa ülkeleriyle aramızda büyük bir uçurum var ve bu açığı kapatmak için eğitim alanında çalışan bürokratların daha fazla gayret göstermesi şart.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER