Bilgi Zamanı

Peygamberlerin Özellikleri

Peygamberlerin Özellikleri
31 Ocak 2014 - 19:51 'de eklendi ve 977 kez görüntülendi.

Peygamberlerin özellikleri, peygamberlerin kişilik özellikleri, peygamberlerin nitelikleri nelerdir?

1- Doğru Söylemek: Peygamberler hiçbir zaman yalan söylememiştir. Hayatları boyunca çevrelerinde hep doğru söyleyen insanlar olarak tanınmıştır. Söyledikleriyle uyguladıkları arasında tezatlıklar olmamıştır. Her zaman doğru olanı söylemiş ve söylediklerini uygulamıştır. Yani doğruluğu hem sözleriyle hem de davranışlarıyla bulundukları her ortamda ispatlamışlardır. Hile, yalan, iftira ve bunun gibi kötü özelliklerin hiçbirini kendilerinde barındırmamışlardır.

2- Güvenilir olmuşlardır: Peygamberler kişilikleriyle ve davranışlarıyla her zaman çevrelerine güven vermişlerdir. Peygamberimiz o kadar dürüst bir insandı ki peygamberliğini ilk ilan ettiği gün kimse onu yalancılıkla suçlayamadı. Çünkü o hayatı boyunca hiç yalan söylememiş, her zanan güvenilir biri olarak bilinmişti. Ayrıca düşmanları bile ona mallarını emanet edecek kadar güvenirdi. Bir gün müşrikleri etrafında toplamış ve “Şu dağın arkasından düşman geliyor desem bana inanır mısınız?” diye sormuştu. Müşrikler de hep bir ağızdan “Elbette inanırız çünkü sen güvenilirsin.” demişti. Bunun üzerine Efendimiz (SAV) “O zaman bir olan Allah’a iman edin. Ben de onun elçisiyim.” demiş, buna rağmen müşrikleri ikna edememişti.

3- Zeka: Peygamberlere Allah’ın buyruklarını yerine getirmeleri için onlara yüksek bir zeka ve olayları çözümleme yeteneği verilmiştir. Bu sayede peygamberler ileri görüşlü ve ümmeti için her zaman doğru kararlar verebilen kişiler olmuştur. Böylece tebliğe görevlerini başarıyla yerine getirerek Allah’ın adını insanlığa duyurmuştur. Peygamberlik büyük bir sorumluluk getirir. Yüksek zekaları sayesinde bu sorumluluğun üstesinden gelmişlerdir.

4-Hiç günah işlemezlerdi: Peygamberler her zaman kötülük yapmaktan çekinmişlerdi. Dünya üzerinde günahsız olarak ölen tek grup peygamberlerdir. Onlar hayatları boyunca hiç günah işlemeden ölmüşlerdir. Çünkü Allah’ın buyruklarını ileten, insanlara doğru yolu gösteren kişinin çevresinde iyi bir insan olarak tanınması, günah işlemeyen ve her zaman doğru söyleyen bir insan olarak bilinmesi gerekir. Eğer peygamberler günah işleseydi yaptıklarıyla söyledikleri arasında hep bir çelişki olacak, insanlar bu yüzden Allah’ın varlığına ve birliğine inanmayacaklardı. İşte bu yüzden Allah peygamberleri kötülük yapmayacak, günah işlemeyecek özellikte yaratmıştır.

5- Peygamberler Allah’tan aldıkları mesajı hiçbir cümlesini değiştirmeden insanlara aktarmıştır. Bu sayede Allah’la insanlar arasında bir köprü görevi görmüştür. Allah’ın buyruklarını hiç değşitirmeden olduğu gibi aktarmışlardır. Ayrıca Allah’tan aldıkları mesajları insanlardan gizlememiş, eksik, yanlış veya yanıltıcı bilgi vermemişlerdir. Ayrıca insanlara Allah’ın bir emrini anlattığı zaman hep uygulayarak insanların da bunları yapmasını istemişlerdir. Tebliğ görevini başarıyla tamamlamışlardır.

indir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER