Bilgi Zamanı

Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışları Nasıldı

Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışları Nasıldı
14 Mayıs 2014 - 21:29 'de eklendi ve 852 kez görüntülendi.

Peygamberimiz ve çocuklar, bu yazımızda peygamber efendimizin çocuklara karşı davranışları nasıldı hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Peygamberimiz çocuklar için “Onlar cennet kokusudur.” demiştir. Bu nedenle çocuklara büyük önem vermiş ve onları her zaman sevgiyle kucaklamıştır. Savaşlarda şehit düşenlerin çocuklarını evlat saymış ve onlardan yardımlarını esirgememiştir. Çocuk yetiştirmenin geleceği kurmak anlamına geldiğini bilen efendimiz Sav. “Çocuklarınıza iyi davranın ve onları iyilikle terbiye edin.” demiştir.

Peygamberimizin kendi çocuklarıyla muhabbeti de çok iyiydi. İki erkek evladı küçük yaşlarda öldüğü için üç kızıyla birlikte kalmış. Kızlarından birini de kendisi hayattayken kaybetmiştir. Diğer iki kızı da ondan sonra hakka yürümüştür.

Peygamberimizin en çok vakit geçirdiği çocuklar ise onun torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’dir. Onlarla oyunlar oynar, çocuk olur adeta ve onlar gibi eğlenirdi. Onlar namazdayken sırtına bindiği zaman sırtından inene kadar secdeden kalkmazdı. Çocuklarla birlikte mescite gider, herkesin çocuklarını camilere getirmesini tavsiye ederdi.

Çocukların her duyduğunu kaydeden ve büyüklerini taklit ederek öğrenen bireyler olduğunu bildiği için onlara her zaman iyi bir şekilde davranır ve ashabına da çocuklara iyi örnek olmaları gerektiğini öğütlerdi.

1351426515_peygamber-efendimizin-cocuklara-karsi-davranisi

Peygamberimizin Çocuklarla Olan İlişkisi Nasıldı Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER