Bilgi Zamanı

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluştu

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluştu
17 Aralık 2013 - 18:59 'de eklendi ve 3887 kez görüntülendi.

Pamukkale travertenleri hakkında bilgi, pamukkale travertenlerinin oluşumu, pamukkale travertenleri nerede, pamukkale travertenleri hangi maddeden oluşur?

Pamukkale doğal sıcak su kaynaklarıyla ünlü bir doğal mirastır. Denizli’dedir. Sıcak su kaynakları doğal bir kanal vasıtasıyla travertenlerde birikir. Bu madeni suyun pek çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Aslında bildiğimiz kayalardan meydana gelen travertenler, yeraltından çıkan sıcak suların travertenlerde birikerek çökelmesiyle kayalarda beyaz bir tabaka oluşturur. Bu beyaz tabaka tamamen madeni sudaki minerallerden oluşmaktadır. Sudaki kalsiyum ve karbonat elementlerinin birleşimiyle kayalar beyaz renge bürünür. Zamanla kaya yüzeyinde sert bir doku haline gelir ve iyice katılaşarak sağlamlaşır.

Zamanla travertenlerde oluşan sıcak su kaynağı travertenleri kat kat hale getirir. İnsanların travertenlerde dolaşmasından dolayı bazı bölgelerde beyaz renk kaybolmuştur. Bu nedenle bu bölgeler insanların dolaşımına kapatılmıştır. Ayrıca buralara mineralli sıcak su pompalanarak doğal rengin korunması sağlanır. Fazla su verilmesi yosunlaşmaya neden olacağı için bu denge çok iyi ayarlanmaktadır. Havadaki karbondioksit oranı da travertenlerin renk değiştirmesinde etkili bir diğer kaynaktır.

Pamukkale_springs-515c4aa1

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

 • sude ;

  Gercekten cok güzel bir görüntü ama insanlar gire gire rengi sararmış ilk hali massssmaviymis çok çok çok çok çok üzülüyorum doğal güzelliklerimiz kayboluyor gerçekten korunmasını isterim

  24 Aralık 2014 21:43
 • mert ahmet ;

  güzel

  26 Aralık 2013 13:52
 • Adınız ... ;

  ALLAH vergisi

  17 Aralık 2013 19:13