Bilgi Zamanı

ÖSYM, sınavlara video kayıt sistemi getiriyor

ÖSYM, sınavlara video kayıt sistemi getiriyor
09 Aralık 2012 - 15:41 'de eklendi ve 1535 kez görüntülendi.

ÖSYM Ne Yapacağını Şaşırdı

ÖSYM’nin, seviye belirleme sınavlarında kamera ile kayıt uygulamasına başlamasının ardından kopyadan kameraya takılan 77 adayın sınavı iptal edildi.ÖSYM Başkanı Ali Demir, son zamanlarda yapılan tartışmalara rağmen adaletli ve güvenlikli bir sınav sistemi oluşturmayı amaçladıklarını ve sınav sisteminde değişiklikler yaparak,güvenlik tedbirleri ve yürütme kurallarını günümüz şartlarına uygun hale getirdiklerini söyledi. Sınavlarda hak etmeden sonuç ve puan elde etmeye çalışanları önlemek için, hak edenlerin hak ettiklerini alabilmeleri için herkesin kendi soru kitapçığı ve cevap kağıdını internet ortamında görebildiğini ve puanlarını hesaplayabildiklerini söyledi. Başlatılan bu uygulama sayesinde sınav kağıtların yapılan itirazların giderek azaldığını dile getiren Ali Demir, itiraz edilen sonuçların ise öğrencilerin kendi kaygılarından meydana geldiğini, ÖSYM’den kaynaklanan bir yanlış olmadığını belirtti.

Video Kayıt Sistemi Geliyor

Sınavların adilliği ve güvenilirliğini sağlamak için hala çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Demir, sınav merkezlerinde kopya ve haksız kazanç elde etmenin önüne geçmek, sınav esnasında uygulanması gereken kuralları ihlal eden öğrencileri tespit etmek amacıyla yeni bir proje de başlattı. Bu proje göre artık sınav salonlarına konulan kameralar ile kuralları ihlal edenlerin tespit edilmesi kolaylaşacak. Video kayıt sistemi ile artık bütün sınavlar kayıt altına alınabilecek. Böylece itirazlar ve haksızlıkların daha da azalması hedefleniyor.

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda güvenliğin artık daha da iyi koşullarda sağlanabileceğini belirten Demir, her öğrenciye kendine ait farklı bir soru kitapçığı verildiğini, böylece soruları çalmanın önüne geçildiğini ve geçmiş yıllarda iptal edilen sınavlara nazaran artık böyle sorunların karşımıza çıkmayacağını belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER