Bilgi Zamanı

Osmanlı’da Toprak Yönetimi Kısaca

Osmanlı’da Toprak Yönetimi Kısaca
26 Mayıs 2014 - 10:34 'de eklendi ve 1612 kez görüntülendi.

Osmanlı’da topraklar nasıl dağıtılırdı, osmanlıda toprak türleri kısaca bilgi vereceğiz.

Osmanlı’da topraklar başkent ve taşra olarak ayrılmaktaydı. Başkent bilindiği gibi İstanbul ve çevresini kapsamaktaydı. Başken teşkilatı sarayı da kapsamakta ancak başkentin yönetimi özel bir yönetim tarafından (şehremin tarafından) sağlanmaktaydı. Başkent diğer şehirlere göre oldukça büyük olduğundan dolayı böyle bir özel yönetim öngörülmüştü. Şehremin diğer adıyla belediye başkanı başkentin sorunlarını çözmekle görevli bir devlet memuruydu. Başkentin imar işlerine şehremin bakardı.

Taşra teşkilatı ise kendi içinde beylerbeyliği ve sancaklar olarak ayrılmaktaydı. Osmanlı’da iki beylerbeyliği bulunmaktaydı. Anadolu ve Rumeli Beylerbeyliği. Anadolu Beylerbeyliği Anadolu topraklarıyla Suriye, Irak, Ürdün, Kuveyt, Filistin ve Mısır gibi toprakları kapsamaktayken Rumeli Beylerbeyliği Balkan coğrafyasındaki toprakları kapsamaktaydı. Osmanlı en geniş sınırlarına ulaştığı zaman yaklaşık 16 milyon kilometrekareye yayılmıştı ve dünyanın en büyük imparatorluklarından biriydi. Bu nedenle toprak yönetimi de gittikçe zorlaşmaktaydı.

Daha sonra Kuzey Afrika ülkelerine daha özerk bir yönetim tahsis edilerek bu bölgelere valiler atamak suretiyle yönetim devam ettirildi. Zamanla bu bölgeler kendi içinde Osmanlı Devleti’nden daha da güçlenmeye başladıktan sonra ayrılma talebinde bulunan valiler de olmuştu. Bunlardan en önemlisi hepimizin bildiği Kavalalı Mehmet Ali Paşa’dır. Mısır gibi özerk bir eyaletin yönetiminde olan vali Mehmet Ali Paşa zamanla bağımsızlığını kazanmak için osmanlı ile savaşmış ve savaşı kazanmıştır. İngilizlerin arabuluculuğuyla isteklerinden vazgeçmiştir.

osmanli-devleti-harita-4

Osmanlı Toprak Yapısı Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER