5:45 pm - Perşembe Temmuz 24, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Osmanlıda Bekar Odaları

Pazar, 9 Haziran 2013, 21:09 | Genel | 0 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Bekar Odası Nedir, Bekar Odaları Hakkında Bilgi

Bekâr odaları, Tanzimat’a değin, çalışmak için İstanbul’a gelen bekârların kaldıktan yerler. Bekâr uşağı sayılmak için yanında eşi bulunmamak yeterliydi. Bunlar belirli han ve odalarda kalmak zorundaydılar. Hanlardan daha büyük olan bekâr odalarında ancak bir kefili bulunanlar kalabilirdi. Bekâr odaları ve hanları bekâr uşaklarının başına buyruk yaşadığı bir misafirhane de­ğildi. Buraları odabaşı denen koğuş ya da oda zabitlerinin gözetiminde ve daha üst düzeydeki sorumluların denetiminde olur, herkes dilediği gibi girip çıkamazdı. Bekâr odalarının ya da hanlarının kapıları sabah ezanıyla açılır, akşam namazından sonra kapanırdı.

İstanbul’daki bekâr hanlarının en ünlüleri günümüzde yıkılmış olan Büyük Vefa Hanı ile Hocapaşa Hanı ve bugün küçük atölye­lerin yerleştiği harap durumdaki Silahdar Hanı’ydı. Evliya Çelebi de 17. yüzyıl ortalarında ünlü bekâr odalarının adlarını Yolge­çen odaları, Cebehane odaları, Pertevpaşa Hilalci odaları, Karaman Çarşısı odaları, Gedikpaşa odaları, Azeb odaları, Mercan’ da Pabuccu odaları olarak sıralar. Bunların yanı sıra, yaptıkları işe göre adlandırılan Sarachâne odalarıyla Kasımpaşa’da Debbağhâne odalarını da anlatır. Salgın hastalıkların ve ahlaksızlıklarla ilgili şikâyetlerin arttığı dönemlerde çok sayıda bekâr uşağı İstanbul’dan çıkarıldı ya da yeniçeri ağası, subaşı ağa, asesbaşı ağa, bostancı ağa gibi kolluk kuvvetlerinin amir­leri tarafından (çoğu yargılanmaksızın) idam edildi. 18. yüzyılda da bekâr hanları ve odaları denetimsiz, başıboş yerler haline geldi; 1712′de Kasımpaşa, 1811′de Üskü­dar’daki bekâr odaları yıkıldı. 1826′dan sonra İstanbul’da belediye işlerine yeni bir düzen getirilirken hazırlanan İhtisab Nizamnamesi’nde bekâr uşağı akınını durdur­mak için sıkı önlemler alındı. Bekâr odaları özellikle İstanbul ve Ankara gibi kentlerde, sınırlı ölçüde de olsa varlığı­nı sürdürmektedir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası