Bilgi Zamanı

Osmanlı Sarayları Kaç Bölümden Oluşur

Osmanlı Sarayları Kaç Bölümden Oluşur
16 Ocak 2014 - 23:00 'de eklendi ve 878 kez görüntülendi.

Osmanlı sarayları, çırağan, topkapı ve yıldız sarayları hakkında bilgi. Saraylar kaç bölümden oluşur. Saray bölümlerinin isimleri ve kullanım amaçları.

Osmanlı Devleti’nde kullanılan bütün saraylar Birun, Enderun ve Harem olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Birun bölümü devlet işlerinin yürütüldüğü, dış ilişkileri de kapsayan bütün idari işlemlerin gerçekleştirildiği iç saray da denilen bölümdür. Bu bölümün en yetkili devlet memuru sadrazamdır. Sadrazamın emri altında vezir-i azamlar ve diğer devlet memurları yer almaktadır. Bu devlet memurlarının sayısı yüzü geçmektedir. Bu bölümde bütün önemli devlet memurlarının tayin ve atama işlemleri yapılır. Bu atamaları sultanın da onayıyla birlikte sadrazam yapmaktadır.

Enderun bölümü ise padişahın günlük işlerini yürüttüğü, odasının, ofisinin ve yaşam alanının bulunduğu yerdir. Ayrıca bu bölümde üst düzey devlet memurlarının yetiştirildiği bir okul da bulunmaktaydı. Bu bölümde yetişen devşirmeler ve şehzadeler eğitimlerini tamamladıktan sonra devletin üst düzey bürokrasisinde kendilerine verilen görevleri yürütürlerdi. Yani enderun bölümün özel hayat ve resmi hayatın iç içe yaşandığı bir bölümdü.

Harem bölümü padişahın ailesinin ve hizmetçilerinin yaşadığı yerdir. Kelime anlamı olarak herkesin giremeyeceği yer anlamına gelir. Harem padişah, valide sultan, cariyeler, şehzadeler ve padişahın hanımlarından oluşmaktaydı. Harem yöneticisi haremin en yaşlı üyesi olan valide sultandır. Padişah ve ailesinin özel hayatı bu bölümde geçmektedir.

Topkapı-Sarayı3

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER