Bilgi Zamanı

Osmanlı Devleti Hukuk Sistemi

Osmanlı Devleti Hukuk Sistemi
13 Şubat 2015 - 11:05 'de eklendi ve 506 kez görüntülendi.

Osmanlı devleti hukuk anlayışı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Osmanlı hukuku iki temele dayanıyordu;

1- Şer-i Hukuk

2- Örfi Hukuk

 

1- ŞER’i HUKUK (İslam Hukuku)

Şer’i hukuk, kaynağını dini kaynaklar olan Kur’an’dan, Hadislerden, İcma’dan ve Kıyas’lardan alırdı. Şeri hukuk, kaynağını dinden aldığından dolayı sadece müslümanlara uygulanan bir hukuk sistemiydi. Halktaki müslüman olmayan vatandaşlar ise kendi dini kurumlarında yargılanırlardı.

2- ÖRFİ HUKUK

Türk gelenek, göreneklerine, kurallarına göre hazırlanan ancak Şer’i hukuka da ters düşmeyen bir hukuk sistemidir. Bu hukuk sistemini padişahın buyruklarından meydana geliyordu. Örfi hukuku oluşturan esasların bütününe ise KANUNNAME adı veriliyordu.

Osmanlı Devleti’nde bilinen ilk Kanunname ise Fatih Sultan Mehmet’in KANUNNAME-İ ALİ OSMAN adlı Kanunnamesi’dir.

Osmanlı Devletinde şer’i ve örfi tüm konular şer’i mahkemelere taşınırdı. Eyaletlerde, sancaklarda ve kazalardaki mahkemelerde günümüzdeki hakim görevini gören kadılar bulunuyordu. Eğer kişiler kadıların verdiği kararlardan şüphe duyarlar ise üst mahkeme olan Divan-ı Hümayun’a başvurma hakkına sahiplerdi.

Küçük yönetim birimlerinde yani nahiyelerde kadının görevlerini yapan kadı yardımcılarına ise Naib adı verilmiştir. Mahkemelerde görülen davanın kayıtları Şeriyye Sicilleri adı verilen defterlere kaydedilirdi.

Osmanlı Devleti Hukuk Sistemi Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER