Bilgi Zamanı

Ortak Miras Nedir

Ortak Miras Nedir
31 Ocak 2015 - 9:10 'de eklendi ve 487 kez görüntülendi.

Ortak miras nedir kısaca konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla bu yazımızı hazırladık umarız faydalı olur.

Her milletin her toplumun ve her kuşağın belirli bir bilgi birikimi ve değerleri vardır. Her kuşak kendi yaşadığı dönem içerisinde sürekli düşünme sürecindedir ve bu nedenle de sürekli üretim yapar. Bu nedenle bir kuşağın kendinden sonra gelen kuşaklara bıraktığı maddi ve manevi olan değerlerin toplamına “Ortak Miras” diyebiliriz.

Yukarıda da dediğimiz gibi her kuşak kendi yaşadığı dönemde bilim, siyaset, teknoloji, sanat ve daha bir çok konuda düşünür ve çalışmalar yapar bu süreç sonunda da ortaya ürünler çıkar ve bu ürünler sonraki kuşaklara aktarılır. İşte bu ürünlere ortak miras adı verilmiştir. Ortak miras olarak sayılan bu ürünler bir ulusa ait olarak değil tüm dünyaya ait olarak görülür. Örneğin; İlk çağlarda Sümerler, Babiller, Mısırlar, Yunanlılar ortak mirasa katkıda bulunmuşlardır. Orta çağ döneminde Müslümanlar ortak mirasa katkı yaparken yeni ve yakın çağda da Avrupalılar bu birikime yardımcı olmuşlardır. Ortak miras olarak görülen değerlerin korunması amacıyla da çeşitli kütüphaneler, müzeler, sit alanları oluşturulmuştur.

Ortak Miras Nedir Ortak Miras Sözlük Anlamı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER