Bilgi Zamanı

Orta Asya Kültür Merkezleri

Orta Asya Kültür Merkezleri
03 Şubat 2013 - 0:02 'de eklendi ve 3932 kez görüntülendi.

Orta Asya Eski Türk Kültür Merkezleri Nelerdir , Orta Asya Kültür Bölgeleri ve Açıklaması Hakkında Bilgi

  ORTA ASYA’NIN EN ESKİ KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yapılan araştırmalar sonucu Orta Asya Türk kültürünün Paleoiitik (Eski taş) Devrine ka­dar uzandığı görülmüştür. Orta Asya’nın en eski kültür merkezleri şunlardır:

Anav Kültürü

MÖ 5000-3000 yılları arasında yaşanan bu kültür Türkistan’ın başkenti Aşkabat yakın­larında ortaya çıkarılmıştır. Orta Asya’nın en eski kültürüdür.

Kelteminar Kültürü

MÖ 3000 yıllarında yaşanmış olan bu kültür Amuderya’nın deltasında bulunmuştur. Bura­daki insanlar yerleşik hayat sürdürmüşlerdir.

Afanesyevo Kültürü

MÖ 3000-2000 yılları arasında yaşanan bu kültür Altay-Sayan Dağları’nın kuzeybatısın­da bulunmuştur. Türklerin en eski kültürüdür.

Andronova Kültürü

MÖ 2000-1200 yılları arasında Hazar Deni­zinin kuzeydoğusundan Ural Dağları’na ka­dar uzanan bu kültür yayılma alanı en geniş olanıdır. İlk defa tunçtan ve altından eşyalara rastlanmıştır.

Karasuk Kültürü

MÖ 1200-700 yıllarını kapsar. Yenisey Irmağının kollarından biri olan Karasuk Nehri’nden adını alır. Orta Asya uygarlı­ğında demir madeni ilk olarak bu kültürde işlenmiştir.

Tagar Kültürü

MÖ 700-100 yılları arasında yaşanan bu kültür diğer kültürlerin içinde en genci ve en gelişmiş olanıdır. Bu kültüre ait bıçaklar, hançerler, ok uçları, altın süs eşyaları, iğne, tarak gibi eşyalar bulunmuştur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER