Bilgi Zamanı

Ormanlara Sahip Çıkarak Neler Kazanabiliriz

Ormanlara Sahip Çıkarak Neler Kazanabiliriz
25 Mayıs 2014 - 23:01 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

Ormanları korumak için ne yapmalıyız, bu yazımızda ormanları korumanın faydalarından bahsedeceğiz.

Ormanlar insan ve canlı hayatı için vazgeçilmez değerlerdir. Ormanlar bir ülkenin milli servetidir. Ormanları tahrip ederek bir ülkenin milli servetini yok etmiş oluruz. Ormanların yok olması demek insanlığın yok olması demektir. Orman tahrip etmenin kimseye faydası olmaz.

Ormanlar hava kirliliğini azaltan, çevreyi güzelleştiren, ekosistem dengesini sağlayan ve zamanla kendini yenileyebilen doğal kaynaklardır. Son yüzyılda insanların daha fazla yerleşim yeri açma isteği, fabrika ve diğer işletmelerden doğan daha fazla kazanç hırsından dolayı ormanlarımız gün geçtikçe yok ediliyor. Bu durum önümüzdeki yıllarda olumsuz sonuçlar yaşanmasına neden oluyor.

Ormanların tahrip edilmesiyle birlikte ekosistem dengesi bozuluyor. Bir ormanın yok edilmesi demek sadece ağaçların değil orman içinde yaşayan bütün canlıların yaşam alanlarının yok edilmesi demektir. Dolayısıyla bizim yok ettiğimiz ormanları evleri belleyen hayvanlar da ya başka yerlere göç ediyor ya da evsiz kaldıkları için ölüyor. Bunun sonucunda besin zinciri zarar görüyor ve bu durumdan yine insanlar zarar görüyor.

Ormanların yok edilmesiyle birlikte çevre kirliliklerinde de artışlar gözlemleniyor. Çevreyi temizleyen oksijen kaynağı ormanların yok edilmesiyle birlikte karbondioksit miktarı artarken bunu dengeleyecek oksijen miktarı azalıyor, çevre kirliliği artıyor, havanın kalitesi düşüyor. Bu durum ileride insanların çevreden kaynaklı ağır hastalıklara yakalanmalarına neden olacak.

İşte bütün bu nedenlerden dolayı ormanları korumalı ve temiz tutmalıyız. Orman sadece bizim değil tüm canlıların ortak yuvasıdır ve onu koruduğumuz müddetçe insanlığımızı korumuş oluruz.

indir (1)

Ormanları Korumanın Önemi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER