Bilgi Zamanı

Omuz Lif Yırtılması

Omuz Lif Yırtılması
26 Şubat 2014 - 14:12 'de eklendi ve 3221 kez görüntülendi.

Omuzda Lif Yırtılması,
Omuz Lif Yırtılması nedir hakkında bilgi,
Omuzda Lif Yırtılması Tedavi

Eklemi oluşturan kemiklerin normal ilişkiler dışında yer değiştirmesine, eklem yüzlerinin birbirinden ayrılmasına çıkık (Luksasyon) denir.Eğer eklemi oluşturan kemikler birbirinden tam ayrılmazsa subluksasyon denir. Eğer çıkık bir kere olduktan sonra ufak travmalarla adeta hiç sebebsiz yere tekrarlarsa bunlara habituel, yani alışkanlık haline gelen çıkıklar denir. Çıkıkların % 50 I kadarı omuzdadır, % 25 dirsekte, % 15 kalçada görülmektedir.

Travmatik bir çıkığın genellikle yetersiz tesbiti ve iyileşmesi sonucunda bu eklemin daha sonraki dönemde kolayca veya spontan olarak defalarca çıkmasına tekrarlayan ( habituel ) çıkık denir.

Her travmada görülen ağrı, şişlik ve ekimoz görülebilir.

Asıl çıkık belirtileri ise şunlardır:

1.Hastanın duruşu: Çıkık olan kişi kol ve bacağını özel bir durumda tutar.Omuz çıkığında kol uzamış gibidir ve diğer eliyle çıkıklı dirseğe destek olur, omuz yuvarlaklığı kaybolur, akromion kabarıklaşır, bunun altında çöküntü olur (apolet belirtisi).

2.Elastiki fiksasyon: O eklem için beklenen hareket tam yapılmaz, takılır kalır, normal hareket açısını kazandırmak için zorlanırsa elastiki bir dirençle karşılaşılır.

3.Nörovasküler muayene

4.Radyolojik inceleme

omuz çıkıkları kolay nükseden bir problemdir.

Genellikle yarım çıkıklar şeklinde oluştuğundan yeni şekillenmiş çıkıklarda çıkığın yerine reddedilmesi ve bacağın bandaj ile sabitlenmesi ile tedavisi sağlanabilir.

Tam şekillenen çıkıklarda ve gecikilen olaylarda operatif tedavi zorunludur.

Tedavi edilmeyen ve tekrarlayan omuz çıkıklarına ise “habituel çıkık ” adı verilir.

Habitüel omuz çıkıkları, özellikle sporcularda çok sıkıntılı bir durumdur. Sporcunun performansını çok etkiler. Özellikle üst taraf sporu yapan kişilerde (Basketbol, voleybol, futbolda kaleci) tekrarlayan omuz çıkıkları için adaydırlar.
Tekrarlayan omuz çıkıklarında, omuzu çıkaran hareket kolun yukarı kalkması ve omuz ekleminden arkaya doğru dönmesidir. Bu hareket önden yırtılmış olan ve iyileşmekte güçlük çeken ve gevşemiş bulunan omuz kapsülünden, omuz başının öne doğru çıkmasına neden olur ve sporcu acı ile olduğu yere yığılır. Ancak bu tekrarlayan çıkıklar o kadar çok sayıda olabilirler ki, bir çok sporcu omuzunu kendisi yerine koyar.
Eskiden omuz çıkıklarında birkaç kez çıkmadan cerrahi kararı verilmez idi. Bunun temel nedeni, tanı araçlarında MR tetkikinin olmamasıydı. MR tetkikinin artması ve tanıda çok yararlı bilgiler vermesi sonucunda, anatomik olarak tüm çıkıklarda görmeye başladığımız “Bankart lezyonu” dediğimiz, omuz önündeki kapsül ve kıkırdak yırtığının varlığının ortaya rahat konulabilmesi ile, artık çok daha kolay cerrahi kararı verilebiliyor.

Son yıllardaki genel teamül şu hale gelmiştir. Omuzu çıkan genç sporcularda, üst taraf sporu yapıyorsa, örneğin futbolda kaleci ise, MR tetkikinde veya yapılan artroskopik tetkiklerde, omuzda Bankart yırtığı dediğimiz yaralanma mevcut ise, omuz çıkığı geçirmiş bu sporcuda bir daha omuz çıkığını beklemeden cerrahi tedavisinin yapılması gerekmektedir.Çünkü bekleme ile sporcu çok daha uzun süreler kaybetmekte ve cerrahi müdahale yapılmadan geçen sürede kendine güven de azalmaktadır.

Omuz çıkığı ameliyatı geçiren bir sporcu, eğer futbolda orta saha oyuncusu ise 4.5 ay, eğer kaleci ise 6 ay spordan uzak durmak zorundadır. Tamir edilen dokunun bir daha çıkmaması için ortalama geçmesi gereken süre bu kadardır.

————————————————————————————————————————————————————-

Omuz Lif Yırtılması Omuzda Lif Yırtılması, Omuz Lif Yırtılması nedir hakkında bilgi, Omuzda Lif Yırtılması Tedavi Eklemi oluşturan kemiklerin normal ilişkiler dışında yer

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • murat sirin ;

    haberin basligi, “omuzda lif yirtilmasi” ancak konu oraya gelince haber bitti!
    Sacma degil mi?

    10 Haziran 2016 14:14