Bilgi Zamanı

Ölüdeniz Hakkında Bilgi

Ölüdeniz Hakkında Bilgi
14 Şubat 2015 - 11:50 'de eklendi ve 1144 kez görüntülendi.

Ölüdeniz hakkında bilgiler, ölüdeniz hakkında kısa bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bir belde olan Ölüdeniz sahili, 2006 senesinde aldığı %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı olarak ilan edilmiştir.

Ölüdeniz, bulunduğu beldenin de turizmini fazlasıyla geliştirmiştir. Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, adından da anlaşılacağı gibi tıpkı durgun bir göl gibidir. Denizin en fırtınalı olduğu günlerde dahi Belceğiz kıyıları dalgalardan görünmez iken Ölüdeniz’de sadece ufak çağlı çırpıntılar meydana gelmektedir.

Ölüdeniz, açık açık görülmeyen üç neden doğrultusunda hemen hemen her gün kendisini tazelemektedir. İlk neden; Ölüdeniz’de bulunan yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte açıkdenize doğru akıntı yaratmaktadır. İkinci neden; Kaynak sularının tuz oranı bakımından farklı olduğundan dolayı açıkdenizden ileriye ve dışarıya bir akıntı meydana gelmektedir. Üçüncü neden ise; gel-git etkisiyle deniz ortalaması yarım metre yükselir ya da yarım metre alçalmaktadır. Meydana gelen bu durum sayesinde Ölüdeniz’e büyük miktarda deniz suyu girdiğini ve büyük miktarda da deniz suyunun çıktığını göstermektedir.

Ölüdeniz Hakkında Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER