Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

İlköğretime başlama yaşı belli oldu

Okula Başlama Yaşı Resmen Belli Oldu !!!

Eğitimde devrim niteliği taşıyan 4+4+4 yeni eğitim sistemiyle birlikte, özellikle 2013 2014 eğitim öğretim yılında çocuğu okula başlayacak olan velilerin en çok merak ettiği konu : Çocuğum okula ne zaman başlayacak ? Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 9 Mayıs 2014 Çarşamba günü yayınladığı genelgeyle okula başlama yaşını resmen açıklamış oldu !!! İşte 12 Yıllık Zorunlu Eğitim Genelgesi ve Okula Başlama Yaşı:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 yıllık zorunlu eğitime ilişkin genelgeyi yayımladı.

Okula Başlama Resmî Olarak Açıklığa Kavuştu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemlerinin e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılmasını, 60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamlarının sağlanmasını kararlaştırdı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”12 Yıllık Zorunlu Eğitime Yönelik Uygulamalar” konulu genelge yayımladı.

6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile zorunlu eğitim süresinin 8 yıldan 12 yıla çıkarıldığı ve bazı yeni uygulamaların gündeme geldiğini anımsatan Dinçer, yeni uygulamaların daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla söz konusu kanunla getirilen düzenlemelerle ilgili olarak yapılacak uygulamaları açıkladı.

Zorunlu eğitimin 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl da lise eğitimini kapsadığını belirten Dinçer, öğrencilerin öğrenim gördüğü birinci 4 yılın (1, 2, 3, 4. sınıflar) ilkokul, ikinci 4 yılın (5, 6, 7, 8. sınıflar) ortaokul ve üçüncü 4 yılın (9, 10, 11, 12. sınıflar) ise lise şeklinde isimlendirileceğini kaydetti.

Genelgeye göre, ilkokullar ile ortaokullara ilköğretim veya ilköğretim kurumları, liselere ise ortaöğretim veya ortaöğretim kurumları denilmeye devam edilecek.

Veliler, okul yönetimleri ve mülki amirler ilköğretim öğrencilerinde olduğu gibi ortaöğretim öğrencilerinin de okula devamını sağlamakla yükümlü olacak.

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılacak.

60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamları sağlanacak. Diğer öğrenciler okul öncesi eğitime yönlendirilecek. Ayrıca okul öncesi eğitimde 48-60 ay arası çocuklar için 2013 yılı sonuna kadar belirlenmiş olan yüzde 100 okullaşma hedefi devam edecek.

Okul öncesi eğitim için 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla 37-66 ay arasındaki çocukların anaokulunda veya uygulama sınıflarında, 48-66 ay arasındaki çocukların ise ana sınıflarında eğitim almaları sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER 66 Ay Konusunda Velileri Uyardı !!!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni düzenlemeyle ilköğretime başlama yaşının 66 ay olduğunu hatırlattı ve velileri uyardı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”12 Yıllık Zorunlu Eğitime Yönelik Uygulamalar Genelgesi”yle, ilköğretime başlama yaşının 66 ay olduğunu belirterek, ”66. ayını dolduran çocuğumuzu biz okula zorunlu olarak kayıt edeceğiz. Kayıt yaptırmayan veliye de bunun hesabını soracağız” dedi.

Bakan Dinçer, şöyle devam etti:

”Biz normal şartlarda ‘6 yaşında eğitime başlıyoruz’ diyoruz ama fiilen böyle değil. Pek çok ili kapsayan bir analiz yaptırdım bu kararları vermeden önce. Türkiye’de ortalama okula başlama yaşı 74-76 ay, geçtiğimiz dönemle alakalı. Gerçekte kanun ’72 aydan itibaren başlayın’ demekle birlikte, yönetmelikte yapılan düzenleme ile eylül de başlayan okul için aralık  ayı sonunda 72. ayını dolduran çocuklar kayıt yaptırırlar diye bir düzenleme yaptığımız için 69. aydan itibaren yani 68. ayı doldurmuş, 69. aydan itibaren çocuklarımızı okula kayıt etmeye başlıyoruz, 84. aya kadar. Yani aşağı yukarı 16 aylık zaman farkı olan çocuklarımızı kaydediyoruz. Bunun ortalaması ise 74-76 aydır.

Şimdi biz yeni bir düzenleme ile 66. ayı alt limit olarak belirledik. Yani 66. ayını dolduran çocuğumuzu biz okula zorunlu olarak kayıt edeceğiz. Kayıt yaptırmayan veliye de bunun hesabını soracağız. 66. aydan itibaren kayıt yaparsak ulusal düzeyde bir ortalama aldığınızda, ortalama 72 aya düşmeyi başarıyoruz.

Bu açıdan bakıldığında Türkiye gerçek anlamda okula başlama yaşına dair uygulamaya şimdi ulaştı.”

Sorularla Okula Başlama Yaşı ve Yeni Eğitim Sistemi

2013 2014 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulacak olan 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili velilerin ve okurlarımızın aklına takılan tüm sorulara yanıt verildi.

İşte, yeni öğretimsisteminin akıllarda bıraktığı soru işaretlerinin yanıtları…

Önümüzdeki dönem hangi ay ve yıl doğumlular okula başlayacak?

66 ayı dolduran çocukların okula gitmesi zorunlu olacak. 60-66 ay arasındaki çocuğunu okulagöndermekse velinin isteğine bağlı olacak.

Kayıtlar ne zaman?

Çocuklar 2013-2014 eğitim öğretimyılına 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Birinci sınıfa başlayacak çocukların kayıtlarıysa haziran ayında, adrese dayalı nüfus sistemine göre gerçekleşecek. Veliler başvuru için okula dilekçe verecek. Ancak çocukların bulundukları semtteki okullara kaydı yapılacak. Özel okullarda ise ilk kez okula başlayacak olan öğrencilerin kayıtları daha önce de olduğu gibimayıs ayının üçüncü haftasından bu yana devamediyor.

Veli çocuğu okula göndermek istemezse ne olacak?

66 ayını dolduran çocuğunu veli okula göndermezse ceza alacak.

Veliye verilecek ceza nedir?

Okula göndermediği her gün için 15 TL artı 500 TL idari para cezası ödemek zorunda kalacak.

Çocuğun gelişimi aile tarafından yeterli görülmüyorsa ya da 66 aydan küçük çocuklarokula gönderilmek isteniyorsa ne yapılacak?

Eğer veli 60-66 ay arasındaki çocuğunu okula vermek isterse çocuk gelişimuzmanlarına danışarak okula verebilecek. Çocuğun gelişiminin uygun olmadığı durumlarda Milli EğitimBakanlığı’na (MEB) bağlı gelişimuzmanlarından rapor alınması gerekecek.

3 Haziran 2014

Okula Başlama Yaşı İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

Kategori: Yaşam

545 Yorum Yapılmış.

 1. ozlem diyor ki:

  merhaba ben bişey sormak istiyorum ben cocugumu oturdugum yerde degilde başka biryerde okula vermek isersem ne yapmam gerekiyor işim geregi bana yakın biryer olsun istiyorum nasıl ne yapacagım bilmiyorum cvp verirseniz sevinirim

 2. hasan diyor ki:

  27 / 08 / 2013 doğumlu çocuğum
  bu sene anaokuluna gönderiyoruz gelecek sene ilkokula devam etmesinde bir sakınca var mı

 3. yeliz diyor ki:

  Merhaba benim oğlum 16 mart 2009 yani daha 4 yasinda 53-54 aylik onumuzdeki sene 66 aylik olacak bu nedenle ve anaokuluna yazdirdim. Mudurbirdahaki sene icin dilekce ile uzatilabilir dedi. Acaba erken mi yoksa anaokulu icin uygun bir yastamidir ? Cocugumu Simdiden okuldan sogutmak istemiyorum bu konuda yardim rica ediyorum… simdiden. Tesekkurler…

 4. esra diyor ki:

  merhaba benm kızım 02.07.2008 doğumlu kızımın okula gıtmesınde hıç bir sakınca görmüyoruz velısı olarak ama okul almıyo daha doğrusu uğraşmak istemıyo ne yapmalıyız acıl cevap

 5. nazlı diyor ki:

  merhaba kızım 29/08/2008 dogumlu geçen sene anasınıfına gitti busene istemiyor.1,rinci sınıfa isteğe balı dilekceyle yazdırdık kızım çok iştekli ama ğinede ezilirmi acaba ne yapmamı öneririrsiniz

 6. pinar diyor ki:

  Oglum 02.01.2010 dogumlu anasinifina uygunmu acaba??

  • berfin diyor ki:

   tabıkı değil bizim okul 5yası zor alıyor nerdeyse sen kendı bebene kreş bul sana tavsıye gönül meyveleri veya kıvı kreşine yollayın :D :D :D

 7. cigdem diyor ki:

  devlet anaokuluna giden bir cocuğun aidat verme zorunluluğu var mı? lutfen cevap………..

 8. SERMİN TOPDAŞ diyor ki:

  merhaba benim oğlum 24.11.2008 doğumlu ben anasınıfına önümüzdeki yıl göndermek istiyorum 2013 de göndermezsem önümüzdeki yıl birinci sınıf illaki zorunlu tutarmı acaba diye korkuyorum iyi günler

 9. okul kayıt diyor ki:

  merhaba benim oglum 2008 21temmuz dogumlu acaba ilkokula gitme zorunlulugu varmı bana bigi verirmisiniz

 10. ersoy diyor ki:

  20.08.2008 dogumlu oglumu kayıt ettırelımmı

 11. bu okula erken başlama cocukları olumsuz etkiliycek diyor ki:

  benim oğlum 2008.20.aralık doüumlu bu yıl kreşe versem seneye anasınıfına versem 1,sınıfa başladığında 77 aylık olucak bu sıkıntı olurmu acaba lütfen cevap yasınız..

 12. Mustafa diyor ki:

  Oğlum 16 Ocak 2008 doğumlu. 2013-2014 okul sisteminde ismi var oğlum okula mecburi olarak gidecek mi? Yoksa göndermek istemezsem seneye başlaması mümkün mü? Çok karışık bir sistem.. Ne olacağı belli değil ceza veririm denilmiş!! Okula yazdırıp devamsızlıktan kalsa yinemi ceza verilecek ?

 13. 02 03 2008 diyor ki:

  doğumlu oğlum 66 aylık oluyor eylül ayında zorunlu olarakmı ilkokula başlayacak veli bilgilendirme sisteminden baktığımda 1.sınıf kaydı gözüküo mecburi olarak mı başlayacak merak ediyorum cevabınızı bekliyorum

 14. nur diyor ki:

  merhabalar benm kızım 2008 eylül doğumlu anasıfına wermek istiyorum ama ilkokula başlama olasılığı warmı böyle bi sorunla karşılaşırsam ne yapmalıyım..bide 2009 şubat doğumlu kardeşim war onun anasıfna gitme durumu çok yüksekmiş yinede sizin teyit etmenzi dilerm

 15. SÜLEYMAN KÖYCÜ diyor ki:

  benim çocuğum 12 mayıs 2009 doğumlu anasınıfına başlayabilirmi şayet başlasa gelecek sene 1.sınıfa gidermi cevabınız için teşekkürler.

 16. selviselvi diyor ki:

  Kızım 11 Mart 2008 doğumlu ve 30 eylül 2013 de tam olarak 66 ay 19 günlük oluyor bu durumda 1. sınıfa göndermemek için sağlık raporu mu almalıyım yoksa sadece dilekçe vererek 1. sınıfa göndermeyebilir miyim?Konu hakkında bilgi rica ederim.Hiçbiryerden sağlıklı bilgi edinemiyoruz.Belli bir tarih aralığı var ama kesin ve net bilgiler değil lütfen bilgi verebilir misiniz?

 17. yasemin diyor ki:

  benim oğlum 18 mart 2009 doğumlu bu sene ananokuluna gitmesi gerekiyo fakat biz göndermek istemiyoruz 2014 eylülde 66 aylık oluyo rapor alsak 2014-2015 eğitim yılında anaokuluna versek oluyomu yani seneyede rapor almak geçerlimi cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  • gamze diyor ki:

   benim oğlum da 18 mart 2009 doğumlu ve biz de bu sene değil gelecek sene ana okuluna gitmesini istiyoruz. rapor almanın ilerde sorun yaratacağını söylediler çocuk için. karasız kaldık. ne saçma bir sistem. 5,5 yaşındaki çocuk ilkokula başlamamalı bence.

 18. ömer diyor ki:

  kızım 28mart2008 doğumlu.1.sınıfa başlayacak mı?eğer okula göndermezsem cezası var mı?

 19. nagehan diyor ki:

  kızım eylül ayında 70 ayını dolduruyor . okula çok hevesli göndermem gerekir mi?

 20. yasemin diyor ki:

  çocugum 2009 kasım dogumlu okul önceesi sınıfa başlayabilirmi

 21. fatma diyor ki diyor ki:

  2013-2014 eğitim yılında 27 mart 2008 doğumlu oğlum okula başlayacak mı

 22. talip diyor ki:

  benim oğlum 58 aylık olacak okular açıldığında acaba ilk okula yazdırım mı gelişimi iyidir…

 23. Cihat Kama diyor ki:

  boşlayn bu işleri :D

 24. alev demirel diyor ki:

  kızımız 2009 haziran doğumlu. az önce ana sınıfı için görüşmeye gittim. 2009 ocak şubat ve martlarını aldıklarını söylediler. şu an itibarı ile kızımız 48 ayını doldurmuş durumda. yukarıdaki yazıyı okuyunca çelişkili geldi. bilgilendirirseniz sevinirim

  • yalçın çetin diyor ki:

   benim kızımda haziran 2009 doğumlu bende bugün 25/06/2013 okula gittim müdür bey okulun eylülde açılacağını ve kızımın 51 aylık olup ana sınıfına verebileceğimi söyledi…

 25. serap akbey diyor ki:

  2008 4 mayıs doğlu kızım karar veremedim ilk okulmu yoksa anaokulmu 2 buçuksene kireşe gitti

 26. selin diyor ki:

  kızım 10 şubat doğumlu busene anaokuluna kayıt yaptırmam gerekiyormu teşekkürler

 27. batraam batmaz diyor ki:

  2009 23 şubat doğumlu kızım var 3013 2014 eğitim yılında ana okulu mecburiyeti varmı

 28. Aslısen diyor ki:

  2013 2014 egitim yılında 66 aylık cocukların okula alınması degistimi torunum 20 Şubat 2008 doğumlu bu yıl ilk okula baslayacakmi


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2013 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası