Bilgi Zamanı

Oktay Sinanoğlu’nun Atomla İlgili Çalışmaları

Oktay Sinanoğlu’nun Atomla İlgili Çalışmaları
16 Ocak 2014 - 9:00 'de eklendi ve 1368 kez görüntülendi.

Oktay sinanoğlu kimdir? oktay sinanoğlu hakkında bilgi, oktay sinanoğlu ve atom çalışmaları.

Oktay Sinanoğlu 25 Şubat 1935 tarihinde İtalya’da doğdu. Babası İtalya başkonsolosuydu ve Avrupa’da 1939 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından ailece Türkiye’ye döndüler.

Henüz 26 yaşında atom ve moleküllerin çok elektronluluğu kuramı ile yıllarca çözülemeyen bir matematik problemini çözerek bilim dünyasına kazandırdı. Kimya alanında profesör unvanı kazandı. Çeşitli maddelerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini tespit edebilmek için geliştirdiği kuramla bilim dünyasına büyük bir katkıda bulundu.

Bu çalışmaları ile birlikte atom fiziği alanında da çalışmalarını devam ettirdi. Atomların temel yapısı üzerine bir kuram geliştirdi. Geliştirdiği bu kuram sayesinde gök fizik alanında gezegen ve yıldızların kütle ve hacimlerini hesaplamayı başardı. Bu sayede ABD Ulusal Standartlar Kurumu’nun bu alanda yaptığı yanlış çalışmalar düzeltildi.

Dünya’da yeni kurulan moleküler biyoloji alanının ilk profesörü olarak bilim tarihindeki yerini aldı. DNA sarmalının nasıl bir çözelti içinde kaldığını tespit etti. Şimdiye kadar iki kere Nobel ödüllerine aday gösterildi. Dünya’nın birçok şehrinde üniversitelerde yaptığı çalışmalar hakkında konferanslar verdi. Bilim camiasından pek çok ödüle layık görüldü.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER