Bilgi Zamanı

Öğretmenlerin Asıl Sorunları

Öğretmenlerin Asıl Sorunları
28 Aralık 2012 - 21:26 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.

ogretmen2013mersin

Öğretmenler özellikle mevcut Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER, döneminde birçok haksızlığa maruz kaldılar. Öğretmen olarak atanmak isteyenlerden tutun, aktif olarak çalışan öğretmenden idarecesine kadar hemen hemen hepsi Bakan’dan oldukça şikayetçi. Veli ve öğrenci merkezli düşünce yapısını savunmasından dolayı öğretmenleri ve onların sorularını görmezden gelen; üstüne üstlük çeşitli medya platformlarında onları değersizleştirmeye çalışan Milli Eğitim Bakanı, eleştirilerin hedefi haline gelmiş durumda.

Çıktığı her televizyon kanalında, yaptığı her açıklamada öğretmenlere sahip çıktığı izlenimi veren Dinçer’in aslında içten içe bir kindarlık güttüğü gün gibi ortadadır. Öğretmenler, haklı tepkilerini bir şekilde dile getiriyorlar ya da dile getirmeye çalışıyorlar ancak tam bir bürokrasi adamı olan Sayın Bakan, ustaca hamlelerle bu tepkilerden sıyrılmayı başarıyor. Öğretmenleri, belirli kesimler dahilinde mağdur ediyor. Yaklaşık 700 bin kişilik öğretmen camiasında 2 bin ya da 3 bin kişinin mağdur olması Ömer DİNÇER, açısından hiç önemli değildir; lakin bu kişiler bu kadar kalabalık bir camiada çok da önemli bir yere sahip değillerdir, ona göre. Öğretmenlerin sorunlarına tamamen materyalist düşüncelerle yaklaşan Bakan, sorunları görme noktasında öğretmenlerin ruh halini anlamaktan uzak bir tavır sergiliyor.

Veli ve öğrenci odaklı anlayışı, Milli Eğitim Bakanlığı anlayışı olarak yerleştirmeye çalışıyor. Şu ana kadar da bu yolda epey bir mesafe katetmiş durumda. Çünkü öğretmenin itibarı gün geçtikçe iyice ayaklar altına alınmaya devam ediyor. Her durumda Öğretmen haksız görülecek bir pozisyon oluşturuluyor.  Sayın Bakan’a göre bir öğretmen, kendisine yapılan her türlü haksızlığa eyvallah demeli, eğer işine gelmiyorsa işi bırakmalı; çünkü dışarıda atanmayı bekleyen on binlerce öğretmen olduğunu, her defasında söylüyor.

Sayın Dinçer’in nezdinde öğretmenlerin hiçbir sorunu yok. Aslında var olduğu biliniyor ancak kamuoyuna bu şekilde aksettiriliyor. Öğretmenlerin maddi ve manevi sorunları her ne hikmetse görülmek istenmiyor. Maddiyatı bırakın, toplum içinde neredeyse sıfıra inen itibarı noktasında hiçbir şekilde sebepler araştırılıp çözümler sunulmuyor.

Öğretmenlerin ezici bir çoğunluğu Bakan’dan itibarı düzeltmesi adına bir girişim beklemiyor; ancak çeşitli TV kanallarını gezip açıklamalar yaparak öğretmenlerin zaten çok az kalmış itibarını tamamen yok etmemesi için ricada bulunuyor.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER