Bilgi Zamanı

Öğretici Tarih Yazıcılığı Nedir

Öğretici Tarih Yazıcılığı Nedir
02 Şubat 2015 - 10:44 'de eklendi ve 1238 kez görüntülendi.

Öğretici tarih yazıcılığı nedir kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tarihte yani geçmişte yaşanan olaylardan kendimize dersler çıkarmak ve bu olayların bize yol göstermesi ve bizlere ahlaki ve milli duygular kazandırabilmek amacıyla yazılan tüm tarihi eserler öğretici tarih yani pragmatik tarih eserleri olarak adlandırılmaktadır. Çünkü bu eserler bize tarihi anlatır ve tarihi olaylardan bizim ders alarak doğru yollardan hayatımızı devam ettirmemize yardımcı olur.

Öğretici Tarih Yazıcılığı ya da Pragmatik Tarih Yazıcılığı akımının öncüsü Thukydides’tir. Bu yazarın yazmış olduğu “Pelopennesoslular ile Atinalıların Savaşı” eseri ise Öğretici Tarih Yazıcılığı akımı bünyesinde yazılan ilk eserdir diyebiliriz. Bu kitap, yöntem ve zihniyet konusunda da diğer eserlerden farklı olma özelliğine sahiptir.

Öğretici Tarih Yazıcılığının ve bu konuda yazılmış olan ilk edebi eserin temel amacı, okuyucuların tarihi bilgilerinin arttırılması ve tarih konusunda okuyuculara eleştirel düşünme becerisini kazandırmaktır. Ancak bu özellikler için Öğretici Tarih Yazıcılığına göre iki temel şart bulunmaktadır;

1- Gerçeğe sadık kalmak,

2- Olay ve durumlar aktarılırken olay ve durumlar arasındaki ilişkiyi de saptamaktır.

Öğretici Tarih Yazıcılığı Hakkında Bilgi Öğretici Tarih Yazıcılığı Örnekleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER