Bilgi Zamanı

Öğrenim Özrü Davasında İkinci Müjdeli Haber Sivas’tan

Öğrenim Özrü Davasında İkinci Müjdeli Haber Sivas’tan
30 Aralık 2012 - 18:11 'de eklendi ve 1568 kez görüntülendi.

Öğrenim özründen atama bekleyen öğretmenlere müjdeli bir haberim var. Yüksek Lisans öğrenimini devam ettiren ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atamaları yapılmayan, öğrenim özrü mağduru öğretmenlerin haklı mücadelesi devam ediyor.  2013 Aralık ayı eş durumu atama kılavuzuna dayandırılarak yapılan işlemin iptali için geçtiğimiz günlerde Yozgat’tan dava açan bir öğretmen mücadeleyi kazanmıştı. Yozgat’tan davayı kazanan ve ataması Ankara’ya yapılan bu öğretmenimizden sonra bu kez de Sivas’tan ikinci sevindirici haber geldi.

Sivas’ta bir öğretmen 2014 Ağustos ayı özür durumu yer değiştirme kılavuzu dayanarak gösterilerek atamasının reddedildiği işleme karşı Sivas İdare Mahkemesi nezdinde açmış olduğu “Yürütmeyi Durdurma Talepli” davasında kısa zamanda olumlu sonuç aldı. Mahkeme öğretmeni haklı buldu ve idari işlemin telafisi güç veya imkansız zararlar doğuracağı yönünde fikir belirterek “Yürütmeyi Durdurma” kararı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı hukukçuları, “YD Kabul” kararına itiraz ettiler, şimdi MEB’in itiraz sonucu bekleniyor. Ancak, mahkemenin “YD Kabul” verirken öne sürmüş olduğu gerekçelere bakılırsa, MEB’in itirazının kabul edilme ihtimali oldukça düşük görülüyor.

Sivas İdare Mahkemesi , gerekçesinde “Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin” hâlâ yürürlükte olduğu ve eğitim hakkının anayasa ile güvence altına alınmış olduğu hususlarına atıfta bulunarak davacı lehinde karar verdi. Peki şimdi ne olacak ?

Milli Eğitim Bakanlığının itiraz süreci devam ederken, aynı zamanda öğretmenin ataması özrünün bulunduğu ile yapılacak. Eğer MEB’in itirazı kabul görürse ki bu sonuç çok kötü olur, bu durumda öğretmen eski görev yerine geri gelir. Ancak, biz böyle bir sonuca ihtimal vermiyoruz. Karar sonucuna bakılırsa, mahkeme doğrudan anayasal hakka değinerek yürütmeyi durdurmuş. Bakanlığın, Anayasa’da yer alan bir hakkı çürütecek şekilde savunma yapması hayalcilik olur.

Öğrenim özründen dolayı mahkemede davaları süren ya da yeni dava açmaya hazırlanan öğretmenler için, delil olması açısından bu dava kararının nüshalarını paylaşıyoruz.

Sadece 2013mersin.Net’te !

IMAG0452

Sayfa 2:

IMAG0453

Dava Süreci İle İlgili Sorularınızı Bizlere Aşağıdan Yazar Ya da 2013mersinnet@gmail.com  adresine mail atarsanız sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Mustafa Aytemiz ;

    Öğrenim özrü bir haktır, bu mahkemeler zaten böylesi bir karar vermek zorundalar. Eninde sonunda hepimiz tayin olacağız, ancak neden böyle ısrarcılar anlamıyorum. sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz

    01 Ocak 2013 18:02