Bilgi Zamanı

Öğrenciler Tatili Nasıl Değerlendirmeli

Öğrenciler Tatili Nasıl Değerlendirmeli
25 Ocak 2014 - 10:00 'de eklendi ve 889 kez görüntülendi.

Sömestr Tatili Nasıl Verimli Geçer?, Öğrenciler Tatili Nasıl Geçirmeli?, Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilir?

2016 2017 Öğretim yılı 24 Ocak itibariyle yarıyıl tatiline girdi. Öğrencilere yoğun bir ders akışı sonrasında bu tatil ilaç gibi geldi. Ancak tatil demek boşa vakit geçirmek demek değildir. Elbette arkadaşlarıyla vakit geçirecek,oynayacak,yeni yerler görecek; ancak kitap okumayı da ihmal etmemeliler. Bu süreçte çocuğun yapması gerekenler konusunda ısrar etmeyin,çatışmayın,tartışmayınız.

Uzmanların çalışmalar sonucunda çocukların aileleriyle vakit geçirmek için yarıyıl tatilini sabırsızlıkla bekledikleri ortaya çıkmıştır. Aileler de çocuklarının başarısını sorgulamak,bir başka çocukla kıyaslamak yerine onlarla daha çok ilgilenmeleri gerektiğini vurgulamışlardır. Çocuklar başarısızlıkları telafi edilebilir ancak kişiliklerinin olumsuz yönde etkilenmesinin düzeltilmesi daha zordur. Uzmanlar ailelere şu tavsiyelerde bulunmuşlardır : Çocuklarınız bu tatilde dinlensin,enerji toplasın. Yeni döneme daha iyi  başlayabilmesi için dinlenmesi gereklidir. Tatilin boş geçirilmesi gereken zamanmış gibi algılanması konusunda yanlış olduğunun da altını çizmişlerdir.

Çocuğunuzun yapması gereken konularda onlara yardım edin. Programı onlara bırakın ancak uyması konusunda anlaşma yapın. Koyduğunuz kurallarda kararlı ve tutarı olun. Tehdit ve uyarıda bulunmayın. Tatilde cezayı ve ödülü bir kenara bırakıp sohbet edin. Sohbet esnasında çaktırmadan bazı mesajlara yer verebilirsiniz. Böylece çocuğunuz yeni döneme daha istekli ve severek başlayacaktır.

Çocukların sağlıklı alışkanlıklar edinmesinde ailelere büyük görevler düştüğünü unutmamalıyız. Tüm çocuklara verimli,eğlenceli tatiller dileriz.

331688

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER