Bilgi Zamanı

Nüfusu etkileyen faktörler nelerdir

Nüfusu etkileyen faktörler nelerdir
02 Mayıs 2014 - 15:25 'de eklendi ve 716 kez görüntülendi.

Nüfusun önemi, bu yazımızda sizlere nüfus ve nüfusu etkileyen faktörler hakkında bilgi vereceğiz.

Bir ülkenin önemli demografik güçlerinden biri de ülkenin nüfusudur. Özellikle nüfusun genç olması ülkenin önemini de arttırmaktadır. Ülkemizde nüfusun yarısı 30 yaşın altındadır. Bu oran Avrupa ülkeleri arasında ülkemizin en genç ülke konumunda olmasını sağlar. Nüfus bazı yerlerde yoğunken bazı yerlerde ise fazla kalabalık değildir. Bunun nedenlerini araştıralım hep birlikte.

Nüfusu etkileyen en önemli unsur maddi kaynaklardır. İnsanlar kendilerini garantiye alıp yaşamlarını kaliteli bir hale getirdikten sonra nesillerini devam ettirmek ister. İkinci etki kaynağı ise güvenliktir. Güvenliğin sağlanamadığı ülkelerde insanlar çocuk yapmaktan çekinirler. Üçüncü neden ise sağlıktır. İnsanlar sağlık imkanlarına ulaşabildiği ve tedavi olabildiği sürece çocuk yapacak ve nüfusun artmasına katkıda bulunacaktır.

Nüfusun bir yerde yoğun olmasının nedeni ise yerin kentleşme durumu ve coğrafi konumundan kaynaklanır. Mesela deniz kıyısındaki kentler yaz mevsiminde turistik olarak hareketlendiği için insanlar buralarda yaşamayı tercih eder. Veya büyükşehirlerde iş bulma imkanları fazla, eğlence ve sosyal imkanlara ulaşım kolay olduğu için insanlar buralarda yaşamayı tercih etmektedir. Kısacası nüfusu etkileyen faktörler böyle özetlenebilir.

images (1)

Nüfus Artışını Etkileyen Faktörler Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER