Bilgi Zamanı

Nüfus Yoğunluğunun Nedenleri

Nüfus Yoğunluğunun Nedenleri
07 Şubat 2015 - 18:34 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

Nüfus yoğunluğu neden fazladır nüfus yoğunluğunu etkileyen faktörler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Nüfus yoğunluğunu etkileyen etmenler;

İklim: Ilıman iklimin görüldüğü yerlerde nüfus daha yoğun olmaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde iklim şartları daha sert ve soğuktur bu nedenle Doğu Anadolu bölgesinde nüfus yoğunluğu seyrektir.

Yükselti ve rakım: Rakımı yüksek olan alanlarda ulaşım, sanayi ve ticaret gibi faaliyetlerin yapılması imkansız denecek kadar zordur. Bu yüzden insanlar rakımları düşük olan ovalarda ve düz yerleşim alanlarında yaşarlar.

Tarım alanları: Tarım alanlarının verimli olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu fazladır. Bu yüzden insanlar verimli tarım alanlarının olduğu düzlük bölgelerde yaşamaktadırlar.

Su kaynakları: Su insanlar için ne kadar önemliyse tüm canlılar için o kadar önemlidir. Bu nedenle insanlar su kaynaklarını bol olduğu yerlerde yaşamayı tercih ederler haliyle su kaynaklarının bol olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu fazla olur.

Ulaşım: Ticaretin ve turizmin artmasıyla birlikte ulaşım daha büyük bir öneme sahip olmuştur. Bu nedenle ulaşım olanaklarının iyi olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu da daha fazladır.

Sanayi: Sanayi olanaklarının iyi olması demek iş sahasının da geniş olduğunun bir göstergesidir. Bu nedenle sanayi alanlarının fazla olduğu yerlerde daha fazla iş imkanı olacağından dolayı bu alanlarda nüfus yoğunluğu daha fazla olacaktır.

Nüfus Yoğunluğunun Nedenleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER