Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar

Niçin İbadet Ederiz

Sponsorlu bağlantılar

Neden ibadet ederiz ? Evrende yaratılan bütün varlıkların bir yaratılış gayesi vardır. Allah’ın yarattığı bü¬tün varlıkların öncelikli görevi; Allah’ı tanımak ve ona ibadet etmektir. İnsanı yoktan var eden, ona dünyada birçok nimet veren Allah’tır. Bu yüzden yüce Allah’a karşı sevgisini, saygısını, bağlılığını ve teşekkürlerini sunması insanın en temel görevidir. İnsan bu görevlerin bir sonucu olarak Allah’a ibadet etmelidir.

Yüce Allah Kuran’da “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.’ buyurmuştur. Yine “Ey insanlar sizi ve sizden öncekileri yaratan diyerek yarattığı insanların kendisine ibadet etmelerini istemiştir. Niçin ibadet ederiz …

ibadet

İnsanlar Allah’a yakın olmak için ibadet ederler.

İnsanın fiziksel ve bedensel ihtiyaçları olduğu gibi ruhi ihtiyaçları da vardır. Yemek, içmek, uyumak ve dinlenmek gibi şeyler bedenin ihtiyaçlarındandır. Allah’a inanmak ve ibadet etmek de insanın manevi ihtiyaçlarındandır. İhtiyaçlarını gideren insan rahat eder. İbadet ettiği zaman da ruhsal olarak rahat ve huzurlu olur. Çünkü kendisini yaratan Rabb’ine ibadet etmiş ve görevini yerine getirmiştir.

İbadet eden insan, kendisini yaratan Allah’ın rızasını kazanmış olur. Ayrıca ibadet ruhumuzu yüceltir, bizi kötülüklerden alıkoyar, ahlakımızı güzelleştirir, en değerli varlığımız olan imanımızı korur.

Ahlakı güzel olan ve inanan insan, her zaman ve her yerde kendisinin hesaba çekileceğini bilir. Bu nedenle de davranışlarını ona göre düzenler. İbadet eden insan, bu dünyada çeşitli nimetlere kavuşacağı gibi ahirette de önemli nimetlere kavuşur. Hepimizin bildiği gibi ahirette en büyük nimet cennettir.

bilgizamani.net

Kategori: Gündem


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2013 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası