Bilgi Zamanı

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Nedenleri

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar ve Nedenleri
22 Mayıs 2014 - 13:41 'de eklendi ve 1734 kez görüntülendi.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar nelerdir, bu yazımızda hayvanların neslinin tükenmesinin nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Besin zincirinin bozulması, aşırı avlanma, nüfus artışı ve hayvanların yaşam alanlarının daralmasından dolayı hayvan nesillerinin çoğu günümüzde tükenme riskiyle karşı karşıyadır. Geçmişte sadece beslenme için öldürülen hayvanlar günümüzde derilerinden faydalanmak, zevk almak ve hayvanların kullanılması amacıyla öldürülmekte ve bu durum bir katliama dönüşmektedir. Hayvanlar otoyol kazaları, bilinçsiz avlanma, eğlenme için öldürme, savaşlar, hava kirliliği, bilimsel deneyler ve aşırı avlanma nedenlerinden dolayı nesli tükenmektedir. Ülkemizde ve dünyada bazı kelebek, kuş, ayı ve panda türleri tükenme riskiyle karşı karşıyadır. Özellikle kuşların pek çok türü yok olma tehlikesi altındadır. Milli parkların kirlenmesi, su ve hava kirliliği ile kuşların göç yollarını şaşırması, aşırı avlanma gibi nedenlerden dolayı kuş nesilleri tükenmektedir. Kuş nesillerinin çeşidinin azalması besin zincirine büyük zarar verecektir.

Bununla birlikte kutuplarda fok balığı, kutup ayıları ve penguenlerin küresel ısınmadan dolayı yaşam alanlarının daralması ve hava sıcaklıklarının artmasına karşı uyum sağlayamamaları gerekçesiyle ölmektedirler. Bu da kutuplarda hayatın bitmesine ve canlı dengesinin bozulmasına yol açacaktır.

Son olarak ılıman ve tropikal iklimlerde yaşayan, ayı, leopar, panda, kanguru, koala gibi canlıların neslinin tükenmesiyle de dünyada dengelerin değişeceğini söylemek mümkündür.

indir (2)

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER