Bilgi Zamanı

NATO’nun Türkiye Açıklaması

NATO’nun Türkiye Açıklaması
25 Şubat 2016 - 1:20 'de eklendi ve 526 kez görüntülendi.

NATO 13. Genel Sektreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin NATO müttefikliği hakkında konuştu. Stoltenberg, son dönemlerde Türkiye’nin maruz kaldığı terör saldırılarına değindi ve Türkiye’nin terörün hedefi olmasından üzüntü duyduğunu dile getirdi. Stoltenberg, hiçbir gerekçenin Ankara’da yaşanan terör eylemini haklı çıkaramayacağını savundu.

 

Jens Stoltenberg, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde Türkiye ilgili açıklamalarda bulundu. Konuşmasında genel olarak Suriye problemi ve terör sorunundan bahseden Stoltenberg, Türkiye’nin DAEŞ’le mücadele noktasında askeri destek ve hava üssü gibi konularda NATO’nun vazgeçilemez bir müttefiki olduğunu ifade etti. Stoltenberg ayrıca Türkiye’de bulunan 2.5 milyondan fazla Suriyeli vatandaşın da Türkiye için maddi ve manevi ne gibi sorunlar teşkil ettiğinin de farkında olduklarını ifade etti.

Stoltenberg, yaptığı açıklamalarda Ankara’da yaşanan hain saldırının hiç bir şekilde meşruu görülemeyeceğinin altını çizdi. Bu ve bu gibi saldırıların hedefinin Türkiye olmasının sebebinin Suriye’de yönetimde yaşanan istikrarsızlık olduğunu ifade eden Stoltenberg, bu noktada bakıldığı zaman Suriye’deki tansiyonun düşürülmesinin ve savaşa son verilmesinin, NATO müttefiki olan Türkiye açısından da büyük önem arz ettiğini, bu yüzden de NATO’nun Suriye’deki olası bir çözümü her zaman destekleyeceğini ifade etti. Stoltenberg, tarihi 27 Şubat olarak belirlenen ateşkesin uygulanmasını ve kalıcı bir çözümün oluşmasını NATO olarak arzu ettiklerini ifade etti. Stoltenberg ayrıca NATO olarak Suriye’de bir askeri plan sahibi olmadıklarını, ancak müttefikleri olan Türkiye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak için Türkiye’ye her türlü desteği de vereceklerinin altını çizdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER