Bilgi Zamanı

Nasıl Kilo Alınır

Nasıl Kilo Alınır
13 Temmuz 2018 - 15:44 'de eklendi ve 11013 kez görüntülendi.

Çok mu zayıfsınız nasıl kilo alınır diye mi merak ediyorsunuz ? Sizler için en hızlı kilo nasıl alınır bu konuda çok faydalı bilgiler vereceğiz.

Kilolu olmadığınız halde kıyafetler üstünüze yakışmıyorsa, zayıflığınızdan yakınıyorsanız ve kilo almak için ne yapacağım diyorsanız bu yazı tam size göre!

Vücut kitle indeksinize göre normal ağırlığınızın 10-15 kilo altındaysanız zayıf, 15- 20 kilo altındaysanız ciddi bir zayıflıkla karşı karşıyasınız demektir. Örnek verilecek olursa 1.60 cm. boyunda bir kişinin ideal kilosu 54 kg.’dır ve bu kişi 46- 48 kilo arasında bir kilodaysa zayıf, 43- 46 kilo arasındaysa hafif zayıf, 42 kilonun da altında ise ciddi zayıf olarak nitelendirilmektedir.

Nasıl Kilo Alınır

Sağlık problemi oluşturmadığı takdirde, kişi normal kilosunun 10 kilo altında bile olsa,bunun doktorlar tarafından sakıncalı görülmediğini belirten beslenme uzmanı Dr. Feryal Erverdi, bu zayıflığın çocuklarda bulunması halinde gelişimlerinin olumsuz etkilenebileceği, yetişkinlerde ise aynı durumun iş verimini düşürebileceği görüşünde.

Zayıflık pek çok nedenle görülebilir. Sıklıkla genetik faktörler rol oynarken, hormonal problemler de zayıflığa yol açabilmektedir. Hormonlar vücudun çalışma hızını, kalori alımı ve yakımını düzenler.Özellikle bazal metabolizmanın hızını sağlayan T3 ve T4 hormonlarının fazla ya da az salgılanması daha hızlı kilo alabilmenize ya da verebilmenize neden olur.Bu hormonlarınız fazla salgılandığı takdirde besinler hızla yakılarak kilo almanıza engel olur.

Aynı yiyecekleri yiyen iki kişiden birinin kilo alırken diğerinin kilosunu koruyabilmesi vücut bileşenleriyle de ilgili. Yağ dokusu veya yağ depolayan hücrelerin fazla olması kilo almayı kolaylaştırırken, bu hücrelerin az olması da zayıf kalmaya neden olur.

Zayıflığın Etkileri

Kötü görünüm: Bir dereceye kadar mankenleri andıran bir zayıflık hoş gözükebilir fakat hayati sınır aşıldığında görüntü pek de hoş değildir. Kişilerin kendine göre kıyafet bulamaması ve kıyafetlerin yakışmaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Ciltte kırışıklık: Yeterli beslenemeyen cilt, aşırı zayıflarda erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara yol açar. E ve C vitaminleri cildi diri tutar ve antioksidan etki gösterir. Aşırı zayıflıkta cilt gerekli vitamini ve nemi alamadığı için kuruluk,gevşeklik,kırışıklık gibi sorunlar  ciltte baş gösterir.

Çabuk yorulma:  Yine vücut yeterli beslenemediği için bir çeşit tasarrufa gider ve daha az enerji harcamaya çalışır.Zayıf kişilerde günlük tempoyu karşılayamayan metabolizma sonucu kişiler çabuk yorulur ve problemler yaşar.

Baş dönmesi: Özellikle ani kalkışlarda ortaya çıkan bu problem yeterli beslenememe sonucu dolaşımdaki kanın hayati organlara maksimum oranda gönderilmesiyle oluşur. Kişide ani ayağa kalkma ve ani hareketlerde göz kararması ve baş dönmesi meydana gelir.

Anemi: Yetersiz beslenme kansızlığı da beraberinde getirir.

İshal: Metabolizması hızlı çalışan kişilerde buna bağlı olarak ishal görülür.

Adet düzensizliği: Özellikle tiroid hormonlarının fazla salgılanmasına bağlı olarak metabolizmanın hızlı çalışması adet kanamalarında düzensizlik oluşturur.

Nabız atışında bozukluk: Zayıflığın bir diğer sonucu olarak kişide nabız atımında düzensizlik,yavaşlama ve hızlanma yani bradikardi ve taşikardi görülebilir.

Kalp- damar- hastalıkları riski: Zayıf kişinin sigara veya alkol kullanımına da bağlı olarak diğer insanlara oranla kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski de artar.

Sinirlilik: Yetersiz beslenmenin etkisiyle kişiler çabuk sinirlenebilirler. Ayrıca el titremesi de görülebilir. Gerekli vitamin ve mineraller karşılanamadığında ve vücut besinsiz kaldığında yorgunlukla birlikte sinir sisteminde problemler de ortaya çıkabilir. Nitekim vitaminlerin bazılarının insanı rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği vardır. Yeterli vitaminini alan obezlerde de neşeli bir hava hakimdir.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması: Zayıf kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle hastalıklara yakalanma riski daha fazladır ve aynı hastalığı bir başka kişiye göre daha ağır geçirebilirler.

Nasıl Kilo Alınır?

Zayıflığın nedeni araştırılmalı ve nedene yönelik bir tedavi uygulanmalıdır. Sorun hormon kaynaklı ise hormon tedavisi yararlı olacaktır. Parazitlerin neden olduğu zayıflık durumlarında ise çeşitli ilaçlarla bu durum düzeltilebilir. Ancak durum beslenme bozukluğundan kaynaklanıyorsa düzenli ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanması kilo alımını sağlayabilir.

Ayrıca kilo alınırken yağ depolanması da kaçınılmazdır ve iyi bir beslenme programıyla yağlanma minimuma indirilebilir.

Beslenme alışkanlıkları ve günlük enerji gereksinimi gibi faktörler göz önünde bulundurularak 1000 kalori gibi bir fark eklenerek tedaviye başlanır.Öğünler sıklaştırılır ve üç ana öğün,üç ara öğün olarak düzenlenir. Ara öğünlerin kalori değeri yüksek yiyeceklerden oluşmasına dikkat edilir.

Yağlarda artış yapılırsa kişi bulantıyla karşı karşıya kalabilir. Enerji daha çok karbonhidratlar üzerinden artırılır.

Günlük protein 1,5 gr\kg şeklinde ayarlanır ancak protein daha yüksek de verilebilir. Protein fazla artırılırsa bazı amino asitler serotoninin artmasına neden olarak iştahsızlığa yol açabilir.

Ayrıca diyet vitamin ve mineral içeriği yüksek besinlerden oluşmalıdır. B grubu vitaminler iştahı artıracağı için ağırlık bu gruba verilir.

Tüm bunlar da göz önünde bulundurularak hacimde az ama besin değeri yüksek olan bir beslenme programı hazırlanır.

Mükemmel Sofra

Sofra düzeninden yemeklerin sıcaklığına kadar her şeyin mükemmel olması gerektiğini belirten Dr. Feryal Erverdi akşam yatmadan birkaç saat önce bir şeyler atıştırılmasını tavsiye ediyor. Uykuda yavaşlayan metabolizma sonucu gece yatmadan önce yenen yemek kilo olarak geri dönüyor. Yağlı yiyeceklerden çok protein ağırlıklı yiyeceklere ağırlık verilmesi gerekiyor. ancak enerji sağlaması açısından mutlaka karbonhidrat da tüketilmeli. Bunun için mısır, pirinç, yulaf, buğday gibi besinler tercih edilebilecekler arasında.

Kilo Almak Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 20 Yorum )

 • Nazime Karayılan ;

  Hocam evli iki çocuk annesiyim 1,58 boy 43″ kilodayım hiç kilo alamıyorum sigarada gece 1 tane içiyorum nasıl beslenmeliyim neler yemeliyim?

  28 Eylül 2017 08:29
  • bahar kaya ;

   kilo almak için ilk olarak sigarayı bırakmalısınız.çünkü sigara zayıflatır.daha sonra ağırlıklı olarak vitamin tüketmelisiz ve makarna ve bulgur yemeye özen göstermelisiniz

   13 Temmuz 2018 15:44
 • Kevser Karakuş ;

  1.67 boyundayim 46 kiloyum çok zayifim ne yapmam gerekiyor

  24 Mart 2017 14:45
 • gizem ;

  Merhaba hocam ben 1.60 Boyundayim ve 50 kiloyum hamur ürünleri çok tuketiyorum ama fayda etmiyor çok yemek yerim ama kilo alamıyorum ne yapmam lazım

  01 Ağustos 2016 17:55
 • Tuba ;

  Ben 45 kilo ve boyumda 1.61 ama bir türlü kilomu dengeliyemiyorum.Bu yüzden kıyafet alış verişinde kendi bedenimde kıyafet bulamıyorum.

  10 Haziran 2016 15:42
 • oktay ;

  hocam 1.81 boyundayım 69 kiloyum 75 olmak istiyorum nasıl olurum

  04 Aralık 2015 13:53
 • kadir ordukaya ;

  1,72 boyunda ve 55 kiloyum nasıl hızlı kilo alabilirim . benim asıl amacım hasta olduğum için (kundaracı göğsü diye adlandırılan) bir hastalığım olduğu için göğüs bölgemin ortasında bir hafif içe döğru çöküklük var hızlı kilo alıp buna body de ekleyerek düzelmesini istiyorum . hızılı bir kilo alma biçimi varsa söylermisiniz ?

  05 Kasım 2015 19:44
 • damla ;

  hocam lutfen bana yardımcı olun

  08 Ağustos 2015 23:48
  • damla ;

   1.75 boyum fakat kılom 49 cok caresızım lutfen yardımcı olun

   08 Ağustos 2015 23:50
 • damla ;

  ben ne denedıysem almıyorum
  bana yardımcı olun

  08 Ağustos 2015 23:47
 • SÜLEYMAN ;

  BOYUM 1,87 KİLOM 52 BEN 80 KİLO OLMAK İSTİYORUM NE YAPMAMLAZIM COK ÜZGÜNÜM HER ŞEYİ DENEDİM OLMUYOR

  25 Temmuz 2014 12:07
  • ela ;

   yuh iyi işte 80 kilo nedemek

   28 Ekim 2015 16:57
 • yagmur ;

  hocam 1.70 boyundayım 45 kiloyım ve bu bende hem karsı taraf eleştirilernden dolayı hemde gydgmn igrenç durması dolayısı ile piskolojimi bozuyor inthara sürükleyecek derecede ani kilo nasıl ala bilirim lütfen tek ilaçla olsa yine kabulum..ss

  13 Temmuz 2014 19:43
  • Poyrazz ;

   Bende alamiyorum doktora git ve karacigerini kontol ettir

   11 Şubat 2016 16:47
 • emine ;

  Hocam 1.66boyundayım 43kilodayım çok yiyorum ama kilo alamıyorum lütfen bana yardım edin

  24 Şubat 2014 23:28
 • hale ;

  ben 167 boyundayım ve 46 kiloyum, biraz zayıfım yiyorum yiyorum kılo alamıyorum napıcaaaaam

  17 Şubat 2014 17:51
 • Saliha ;

  Merhaba hocam ben 1.60 boyundayim ve 41 kiloyum doktora gittim benden sağliklisin dedi :) ne yapabilirim??

  01 Şubat 2014 19:54
  • Hacer ;

   Bende 1.60 boyundayım evli iki çocuk annesiyim kilom 42 bir türlü kilo alamiyorum açım fakat birkaç lokma yedikten sonra midem bulanıyor nasıl sağlıklı kilo alırım cok deyil 5 ko alsam kafi tesekkur rderim.

   10 Ağustos 2016 02:47
 • Asiye ;

  Iyi günler hocam ben her şey yiyorum bile zayifim boyum 1.60 kilom ise 49.7 kilo alamiyorum sizin söylediklerinizin hepsini yaşiyorum baş dönme kollarimin titremesi napicagimi bilemedim ondan sonra prakten şurup icmeye başladim siz genede yardimci olursaniz sevinirim

  28 Ocak 2014 15:48
  • esra ;

   ben 1,60 boyundayım ve 37 kg yimmmm acilll kilo almaya ihtiyacım var

   16 Eylül 2016 21:51