3:52 am - Salı Eylül 16, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Namık Kemal Cezmi Kitabının Özeti

Salı, 10 Nisan 2012, 18:45 | Yaşam | 0 Yorum
by dennyarcher
Sponsorlu bağlantılar

Cezmi özeti

Cezmi özeti kısa

Cezmi kitap özeti

 

Cezmi kitabının özeti aşağıda verilmiştir ;

1.KİTABIN KONUSU : SOKULLU DEVRİNDE BAŞLAYAN TÜRK-İRAN SAVAŞLARIYLA DA İLGİLİ BİR AŞK VE TARİH ROMANIDIR.
2.KİTABIN ÖZETİ : CEZMİ YİĞİT BİR SİPAHİ OLDUĞU KADAR, BİLGİN BİR ŞAİRDİR DE. YAKIŞIKLIDIR. CİRİTTE, ATLI SPORDA USTADIR. NAMIK KEMAL CEZMİ’ DE KENDİ GENÇLİĞİNİ YAŞIYOR GİBİDİR. ROMAN İSTANBUL’ DA BAŞLAR, AZERBEYCAN’DA, İRAN’ DA SÜRÜP GİDER, TEBRİZ SARAYINDA SONA ERER. İRAN’DA ŞAH TAHMASM’IN OĞLU MEHMET HUDABENDE, ŞAHLIK TAHTINDA, EŞİ ŞEHRİYAR, KIZ KARDEŞİ PERİHAN, ŞAHIN KÖR OLUŞUNDAN DA FAYDALANARAK, SİYASETTE, DEVLET İŞLERİNDE SÖZÜ GEÇER KİŞİLERDİR. İRAN’LA OSMANLI DEVLETİ ARASINDA SAVAŞ BAŞLAR. CEZMİ BU SAVAŞA GÖNÜLLÜ OLARAK KATILIR.ADİL GİRAY’LA BU SAVAŞTA TANIŞIRLAR. İRAN ORDUSU PERİŞAN EDİLİR, BİRÇOK YERLER ELE GEÇİRİLİR. GAZİ GİRAY, KARDEŞİ ADİL GİRAY ESİR DÜŞERLER. ŞEHRİYAR VE PERİHAN ADİL GİRAY’A AŞIK OLURLAR. SÜNNİ MEZHEBİNDEN OLAN PERİHAN , SEVİŞTİĞİ ADİL GİRAY’LA, OSMANLI ORDUSUNUN DA YARDIMINI SAĞLAYARAK İRAN SALTANATINI ELE GEÇİRMEK AMACINDADIR. BUNU ŞEHRİYAR HABER ALIR, TARAFLAR KANLI BİR BOĞUŞMAYA TUTUŞURLAR. ŞEHRİYAR, PERİHAN VE ADİL GİRAY ÖLÜRLER.CEZMİ YARALANIR. DERVİŞ KILIĞINA GİREREK GÜÇLÜKLE VATANINA DÖNER.
3. KİTABIN ANA FİKRİ : AŞKIN POLİTİKAYA BULAŞMAMASI GEREKTİĞİDİR.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası