Bilgi Zamanı

Müslümanlarla Bizans Arasında Yapılan İlk Savaş Hangisidir

Müslümanlarla Bizans Arasında Yapılan İlk Savaş Hangisidir
01 Mart 2015 - 11:35 'de eklendi ve 2324 kez görüntülendi.

Müslümanlarla bizans arasında yapılan ilk savaş konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Müslümanlarla bizans arasında yapılan ilk savaş Mute Muharebesi’dir. Mute muharebesi, 629 yılında meydana gelmiştir.

Hz. Muhammed, peygamberliğinin ilk yıllarında İslamiyeti yayma çalışmaları yaparken büyük devletlerin de padişahlarına elçiler göndererek herkesi İslamiyete davet etmiştir. Bu sırada elçilerden birisi olan Haris Bin Umeyr de Bizans İmparatorluğu”na bağlı Busra valisine yollandı fakat Busra valisi tarafından elçi şehit edildi. Bu durumun üzerine Hz. Muhammed, Bizans’ın üzerine ordu göndermeye karar verdi.

Müslümanlar 3.000 kişilik bir ordu oluşturarak bizansın üzerine giderler ve Bizans ordusu ile İslam ordusu Mute Meydanında karşılaşmıştır ve çetin geçen bu çatışmanın ardından Müslümanlardan üç sahabe şehit olmuştur. Bu durum üzerine ise ordunun yönetimini Halid Bin Velid eline almıştır.

Bizans ordusu, Halid Bin Velid’in uyguladığı şaşırtıcı bir taktikle panik yaşamıştır. Müslümanlar ise bu panik halini fırsat bilerek taarruza geçerek Bizans ordusunun bir kısmını bozmuşlardır. Bizans ordusunun Müslümanların ordusundan 30 kat fazla olduğunu düşünen Halid Bin Velid, savaşa devam edilmemesi gerektiğini düşünerek Medine’ye dönmeye karar vermiştir ve o gece Medine’ye Müslüman ordusu geri dönmüştür.

 

Müslümanlarla Bizans Arasında Yapılan İlk Savaş Hangisidir, Müslümanlarla Bizansın İlk Savaşı, Müslümanların Bizansla Yaptığı İlk Savaş Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER