Bilgi Zamanı

Muhtarlıklar Ne Zaman Kalkacak

Muhtarlıklar Ne Zaman Kalkacak
01 Ocak 2014 - 16:21 'de eklendi ve 3622 kez görüntülendi.

Muhtarlık Sistemi Kaldırılacak !

Muhtarlık Ne Zaman Kaldırılacak

Muhtarlıklar Kalkacak mı Tarihi 

Muhtarlık sistemi tarih oluyor!Kent ve kasabalarda mahallenin adeta ‘patronu’ olan muhtarlara kötü haber var.

Hükümet, artık çok fazla işlevi kalmadığını düşündüğü muhtarlık sistemine son verecek çalışma yürütüyor.

Yapılan çalışmaya göre, belediye sınırları içinde kalan mahallelerde muhtarlık olmayacak. Muhtarların yaptığı nüfus, seçim ve ikametgâhla ilgili işleri kaymakamlık ve belediyeler yürütecek.

Buna karşın köy muhtarları ise yerini daha güçlendirilmiş şekilde koruyacak. Köy muhtarlarının yetkilerinin arttırılması, özlük haklarının da iyiliştirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yasal düzenleme bu dönem çıksa bile uygulama gelecek seçimden sonra yürürlüğe girecek. Muhtarlar görev sürelerini tamamlayacaklar.
Muhtarlık sisteminin değişmesinden 17 bin muhtar etkilenmiş olacak. Muhtar Dernekleri Federasyonu’nun verilerine göre, Türkiye’de 36 bin köy, 17 bin mahalle muhtarı bulunuyor. Muhtarlar belediye başkanlarıyla aynı anda ve aynı süreyle 5 yıllığına seçiliyor. Mahalle muhtarları bölgesinde ikamet edenlerin nüfus, yer değiştirme, seçim gibi işlerine bakıyor.

Köy muhtarlarının görev kapsamı ise daha geniş. Köy muhtarları, devlet ile köylü arasında köprü görevi üstleniyor. Okuldan askerliğe ve evliliğe kadar bir dizi iş için muhtarlığın onayı gerekiyor.Muhtarlar, 1977 yılından bu yana bütçeye konan ödenekten maaşlarını alıyor.

Radikal 2014

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 5 Yorum )

 • berkel ;

  Muhtarlık sisteminin kalkması ülke ekonomisine katkı sağlar zaten muhtarlara ödenen paralara yazık çünkü bunlar tarla başında yada kahvehanede bu ödenen paralara okullar yurtlar yapılsa tam isabet olur.bu körelmiş sistemin ne zaman bitecek sabırsızlıkla bekliyorum.

  23 Eylül 2014 11:03
 • bekir ünüvar ;

  bence kalkmaması lazım muhtarlar olmasa olmaz

  26 Ağustos 2014 13:00
 • kesinlikle bütçeyi sarsıyor biran önce kalkmalı ;

  BÜTÇEYİ GERÇEKTEN SARSIYOR GEREKSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM BİRAN ÖNCE UYGULANMALI BENCE..

  26 Haziran 2014 15:39
 • vural ;

  Malle mutarlarının görevleri kalmamışdır boş yere aylık alıyorlar devleti zarara uratıyorlar bence belediye olan yerlerde mutarlığın kalkması iyi bir isabettir.

  08 Ocak 2014 20:43
 • serpilada ;

  yaptıkları bir şey yok artık devir teknolojı devrı çoktan kalkması lazım bence

  11 Aralık 2013 00:43