8:05 am - Pazar Eylül 21, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Muhtarlıklar Ne Zaman Kalkacak

Çarşamba, 1 Ocak 2014, 16:21 | Yaşam | 2 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Muhtarlık Sistemi Kaldırılacak !

Muhtarlık Ne Zaman Kaldırılacak

Muhtarlıklar Kalkacak mı Tarihi 

Muhtarlık sistemi tarih oluyor!Kent ve kasabalarda mahallenin adeta ‘patronu’ olan muhtarlara kötü haber var.

Hükümet, artık çok fazla işlevi kalmadığını düşündüğü muhtarlık sistemine son verecek çalışma yürütüyor.

Yapılan çalışmaya göre, belediye sınırları içinde kalan mahallelerde muhtarlık olmayacak. Muhtarların yaptığı nüfus, seçim ve ikametgâhla ilgili işleri kaymakamlık ve belediyeler yürütecek.

Buna karşın köy muhtarları ise yerini daha güçlendirilmiş şekilde koruyacak. Köy muhtarlarının yetkilerinin arttırılması, özlük haklarının da iyiliştirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yasal düzenleme bu dönem çıksa bile uygulama gelecek seçimden sonra yürürlüğe girecek. Muhtarlar görev sürelerini tamamlayacaklar.
Muhtarlık sisteminin değişmesinden 17 bin muhtar etkilenmiş olacak. Muhtar Dernekleri Federasyonu’nun verilerine göre, Türkiye’de 36 bin köy, 17 bin mahalle muhtarı bulunuyor. Muhtarlar belediye başkanlarıyla aynı anda ve aynı süreyle 5 yıllığına seçiliyor. Mahalle muhtarları bölgesinde ikamet edenlerin nüfus, yer değiştirme, seçim gibi işlerine bakıyor.

Köy muhtarlarının görev kapsamı ise daha geniş. Köy muhtarları, devlet ile köylü arasında köprü görevi üstleniyor. Okuldan askerliğe ve evliliğe kadar bir dizi iş için muhtarlığın onayı gerekiyor.Muhtarlar, 1977 yılından bu yana bütçeye konan ödenekten maaşlarını alıyor.

Radikal 2014

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Muhtarlıklar Ne Zaman Kalkacak"

  1. vural diyor ki:

    Malle mutarlarının görevleri kalmamışdır boş yere aylık alıyorlar devleti zarara uratıyorlar bence belediye olan yerlerde mutarlığın kalkması iyi bir isabettir.

  2. serpilada diyor ki:

    yaptıkları bir şey yok artık devir teknolojı devrı çoktan kalkması lazım bence

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası

Dost Siteler