Bilgi Zamanı

Muhalefet ve İktidar Nedir

Muhalefet ve İktidar Nedir
21 Mart 2015 - 13:09 'de eklendi ve 746 kez görüntülendi.

Muhalefet ve iktidar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Her milletin başında olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti milletinin oluşturduğu devletin başında, milleti temsil eden ve milletin seçtiği devlet yöneticileri bulunmaktadır.

Demokrasi rejiminde çok partili sistem olduğundan dolayı millet bu partilerden istediklerini seçim yoluyla belirlerler ve böylece en çok oy alan siyasi parti iktidar olur.

Buna göre iktidar; milletin seçim yaparak devleti yönetmek için başa getirdiği siyasi partidir.

Siyaset alanında devleti yönetme gücü olmayan kişilere ya da siyasi partilere ise muhalefet adı verilmektedir. Muhalefet partiler, iktidarın yaptığı her türlü işleri takip ve kontrol eder. Bir yandan bakıldığında iktidarın olduğu yerde muhalefetin olması oldukça faydalıdır. Çünkü muhalefet sayesinde iktidar işlerini daha titizlikle ve daha kontrollü bir şekilde yapar çünkü yanlış bir çalışma yaptığında iktidar, muhalefet tarafından uyarılır ya da eleştirilir.

Muhalefet olgusu demokrasi ile doğan bir olgudur. Ancak yönetimin krallık olduğu bir ülkede iktidar kraldır ancak kralın karşısında bir muhalefet yoktur çünkü kral ülkeyi kendisi yönetir. Ancak demokrasi rejimine göre ise belirli oy barajını geçen ve mecliste halkı temsil ederek siyasetin ve devlet yönetiminin daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için mecliste bulunan kişi ya da gruplar muhalefet adı almaktadır.

Muhalefet ve İktidar Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER