Bilgi Zamanı

Motorlu Taşıtlar Vergisi Yine Cep Yakacak

Motorlu Taşıtlar Vergisi Yine Cep Yakacak
02 Ocak 2013 - 18:49 'de eklendi ve 1444 kez görüntülendi.

Resmî gazetenin bugünkü sayısı alıp okuyan varsa MTV(Motorlu Taşıtlar Vergisi) ile ilgili bölüm eğer aracınız varsa mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Eğer okumayanlar varsa, ben okuduklarımdan geneli ilgilendiren birkaç kısım hakkında bilgi vereceğim. Araç vergilerine %8’e yakın zam yapılmış. Arabanız varsa bugünden sonra onun için daha fazla vergi ödeyeceğinizi aklınızda tutmanızda yarar var.

trafik

Motor hacmi 1300 CC’nin altında olan araçların yıllık vergi miktarı 517 liraya ; 1600 CC’ye kadar olanlarınki ise 827 liraya çıkmış durumda. Trafikte yer alan araçların çoğunun 1301-1600 CC arasında olduğunu düşünüp bu eksenden durumu yorumlamak istiyorum. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere hangi ülkeye bakarsanız bakın bu denli yüksek vergi uygulayan başka bir ülke yoktur sanırım. Birikim yaptınız gidip galeriden sıfır ya da 2-3 yaşında bir araç alıyorsunuz. Motor hacmi de en ideal olanı yani 1300-1600 CC. Orta sınıf olan bu şekilde bir araca vereceğiniz rakam 30-50 Bin TL arasında olacaktır. Alırken bu kadar yüksek fiyatlar veriyorsunuz, bir de aldıktan sonra ceremesini çekmek zorunda kalıyorsunuz. Bu şekilde bir araba alıyorsunuz, öte yandan onun için ödeyeceğiniz vergi mergilerle 7-8 yıl içinde bir araba da devlete almış oluyorsunuz.

Araba almak bu ülkede sevinilecek bir durumdan çok üzülünecek bir durum gibi. Yıl içerisinde arabanıza motorlu taşıtlar vergisi, muayene harcı, trafik sigortası, kasko vb. harcamalar derken aracın size maliyetini bir düşünsenize.Diyeceksiniz ki, muayene,trafik sigortası ve kasko yapılması gereken harcamalar. Evet bunlar zaten yapılacak ancak hepsinin içerisine ayrı ayrı yerleştirilmiş ve şişirilmiş vergileri de hesap etmek gerekiyor. Bugün kasko fiyatları bakımından Türkiye ile Avrupa ülkelerini kıyaslarsanız arada fiyat olarak uçurum olduğunu görebilirsiniz. Ben bu ülkede orta sınıf bir aracı kaskolarken , sanki yolcu uçağını kasko yaptırdım gibi hissediyorum. Ortalama 40 bin TL’lik bir aracı 2 bin liradan aşağı kasko yaptıramazsınız. Yurt dışında ise bu fiyat yarısından daha düşük. Kabahati sigorta şirketlerinde aramıyorum elbette, onlara abes bir oranda vergi dayatması yapanlarda arıyorum.

Bu ülkede sıradan bir araca binmek bile lüks sayılır bu şartlarda. Vergisi, kaskosu, sigortası cartı curtu derken bir yılda cebinizden çıkan paranın haddi hesabı yok. Kimseler sesini çıkartmadığı sürece sırtımıza binen çok olur.

Haydar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • muhsin erdil ;

    bu ülkede aklı başında insanlar olmadıgı için .kimse hakkını arayamıyor.sivil toplum kuruluşlarında da işyok.onuniçin.böyle ezerler insanlerı.hergün yenizam.veya vergi.

    06 Şubat 2013 12:06