Bilgi Zamanı

Moses Hess Kimdir

Moses Hess Kimdir
14 Temmuz 2013 - 14:29 'de eklendi ve 1302 kez görüntülendi.

Moses Hess Kimdir, Moses Hess Hakkında Bilgi

Hess, Moses, asıl adı moritz hess (d. 21 Haziran 1812, Bonn, Almanya – ö. 6 Nisan 1875, Paris, Fransa), Alman gazeteci ve sosyalist düşünür. Kari Marx ve Friedrich Engels üzerinde etkili olmuş, Siyonizmin ilk önemli sözcüleri arasında yer almıştır.

Hess’in Heilige Geschichte der Menschheit von einem Jünger Spinozas (1837; Genç Bir Spinozacıdan İnsanlığın Kutsal Tarihi) adlı ilk kitabı Spinoza’dan olduğu kadar Hegel’ in felsefesinden de derin izler taşıyordu. İdealist, bir anlamda anarşist sosyalizm anlayışını yaşama geçirmek amacıyla çeşitli işçi grupları kurdu. Paris muhabirliğini yap­tığı (1842-43) Rheinische Zeitung adlı radi­kal gazete aracılığıyla düşüncelerini yayma­ya çalıştı. Bir süre sonra aynı gazetede yazmaya başlayan Marx üzerinde etkili ol­du, onunla birlikte çeşitli yapıtlar üzerinde çalıştı. Sonraları Marx, Hess’in savunduğu ütopik sosyalizm anlayışını reddederek Ma- nifest der Kommunistischen Partei’da (F. Engels’le birlikte, 1848; Komünist Manifes­to, 1979) Hess’in görüşlerini alaylı bir dille eleştirdi. Zamanla idealizmden uzaklaşarak daha pragmatik görüşler benimseyen Hess Almanya’da 1848-49 Devrimi’nin yenilgiye uğramasının ardından ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bir süre Avrupa’da dolaştık­tan sonra 1853’te Paris’e yerleşti.

Hess’in en ünlü yapıtı Rom und Jerusalem, die letzte Nationalitâtsfrage’dn (1862; Roma ve Kudüs, Son Milliyet Sorunu). Hess, Siyonizmin ilk ürünlerinden biri olan bu çalışmada, Yahudi sorununun temelinde, Yahudilerin kendilerine ait bir yurtlarının olmamasının yattığını savundu. Kitap ya­yımlandığı sırada çok ilgi görmediyse de sonradan Ahad Haam ve Theodor Herzl gibi Siyonist önderler üzerinde etkili oldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER