Bilgi Zamanı

Montserrat Caballe Kimdir

Montserrat Caballe Kimdir
29 Temmuz 2013 - 14:45 'de eklendi ve 1573 kez görüntülendi.

Montserrat Caballe Kimdir, Montserrat Caballe Hakkında Bilgi

Montserrat Caballe, (d. 12 Nisan 1933, Barselona), İspanyol soprano. Her role uyabilmesi, melodi içinde notalan gruplandırma biçimi ve bel canto stiliyle hayran­lık uyandırmıştır.

Çalışmalarına çocuk yaşta Barselona’ daki konservatuvarda Eugenia Kenny ile başladı. Daha sonra Napoleone Annovazzi ve Conchita Baddia ile çalıştı. 1956’da Basel Operası’na katıldı. Aynı yıl burada Puccini’nin La Boheme operasında ilk önemli rolü olan Mimi’yi oynadı. Repertuvarındaki İtalyanca, Almanca ve Fransızca rollerin sayısı çok geçmeden 46’yı buldu.

Caballe’nin 1946’da Mexico kentinde ilk kez Jules Massenet’nin Manon operasında Manon rolüyle sahneye çıkışı büyük olay yarattı. Ertesi yıl New York’ta Carnegie Hall’da Gaetano Donizetti’nin Lucrezia Borgia’sim seslendirdiği konser çok başarılı oldu. Gene 1947’de East Sussex’teki Glyn- debourne Festivali’nde Mozart’ın La nozze di F/garo’sundaki (Figaro’nun Düğünü) kontes ve Richard Strauss’un Der Rosenka- valier’indeki (Güllü Şövalye) Marschallin rollerini üstlendi; aynca Gounod’un Faust operasında Marguerite rolüyle ilk kez New York Metropolitan Operası’nda sahneye çıktı. Dünyanın önde gelen opera sahneleri­ni dolaşan Caballe, özellikle ispanyol şarkılarından oluşan birçok resital de verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER