Bilgi Zamanı

Monarşi nedir özellikleri nelerdir

Monarşi nedir özellikleri nelerdir
11 Mayıs 2014 - 22:56 'de eklendi ve 3193 kez görüntülendi.

Monarşi nedir, monarşi yönetiminin özellikleri hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Monarşi egemenliğin ve yönetimin tek bir kişi etrafında toplandığı yönetim biçimidir. Osmanlı’daki manasıyla saltanatlık rejimi de denir. Her kültürde ve millette monark farklı isimler alır. Şah, sultan, kral, derebeyi gibi pek çok anlamı vardır ancak hepsi aynı manaya gelir.

Monarşi yönetiminde yönetim bir kişinin veya ailenin elindedir. Genellikle hükümet belli bir ailenin fertleri arasında paylaştırılarak kullanılır. Hemen hemen her monarşi rejiminde iktidar aynı ailenin soyundan gelir. Genellikle ailenin en yaşlısının tahta geçmesiyle yönetim değişebilir. Hükümet etme süresi monark görevi yaşam süresi içinde devretmezse ömür boyudur. Monark öldükten sonra ailenin diğer en yaşlı üyesi başa geçer. Ancak bazı monarşilerde ailenin en yaşlı üyesinden ziyade siyasi desteği sağlayan veya karizması en yüksek diğer küçük kişilerin geçtiği de görülmüştür. Bu durum en sık Osmanlı devletinde kendini göstermiştir.

Monarşide monarkın etrafında toplanan kişiler yönetimi oluşturur. Monark her alanda yönetimi çevresindeki yardımcılarına paylaştırır. İstediği yöneticiyi değiştirebilir veya görevden alabilir. Bütün yetkiler en tepedeki monarkın elindedir ve kanunları da monark şekillendirir. Bu nedenle monark kanunların üstündedir. Halkın yönetimde bulunma hakkı yoktur. Çünkü iktidar sadece tek bir aileye bahşedilmiştir. İktidarı monark Tanrı adına kullanır ve verdiği kararlar Tanrısal olarak kabul edildiği için sorgulanmadan kabul edilmelidir. Günümüzde monarşiyle yönetilen ülke neredeyse kalmamıştır. Kalan ülkelerin de çoğu aslında demokratik rejimler tarafından yönetilmekte ancak monarşi yönetimi sembolik olarak görevde kalmaktadır. Yani siyasi etkileri çok zayıftır.

monarşi1

Monarşi Yönetiminin Yararları ve Zararları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • merve yararlı ;

    güzel ama resimdeki kadın kendine bakmamış

    14 Mayıs 2016 13:09