Bilgi Zamanı

Mitokondrinin Yapısı ve Görevleri

Mitokondrinin Yapısı ve Görevleri
22 Ocak 2014 - 19:15 'de eklendi ve 2947 kez görüntülendi.

Mitokondrinin yapısı, mitokondrinin görevleri, mitokondri nedir? Mitokondrinin özellikleri, mitokondrinin kısımları.

Mitokondri, hücrelerin enerji üretimini sağlayan yapılarıdır. Besinlerdeki kimyasal maddeleri enerjiye çevirerek hücreye gerekli olan enerji kaynaklarını sağlar. Bir dizi seri reaksiyon sonucu besinler parçalanarak adenozin tri fosfat (ATP) üretimi sağlanır. ATP, vücut için gerekli enerjiyi sağlar.

Mitokondride iç ve dış zar bulunur. Zarlar çift katlı fosfolipid tabaka ve bunun içine gömülü proteinlerden oluşur. İç zar fosfolipidden oluşurken dış zar proteinlerden meydana gelir.

Mitokondride enerji sağlamak için gerekli enzimler bulunmaktadır. Vücudun enerji ihtiyacının büyük bölümü mitokondri hücrelerinin üretimiyle sağlanır. Hücrenin enerji tüketimine göre içinde bulunan mitokondrinin sayısında da farklılık görülür. Çok enerjiye ihtiyaç bulunan yapı ve organlardaki hücrelerde diğer bölgelere göre daha fazla mitokondri bulunur.

Mitokondrinin görevi oksidatif fosforilasyon tepkimesi sonucu ATP enerjisini açığa çıkarır, kan yoluyla bu maddeyi vücudun gerekli yerlerine iletir ve ATP sentezinde rol alır.

images

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER