Bilgi Zamanı

Minyatür Nedir

Minyatür Nedir
16 Şubat 2015 - 9:59 'de eklendi ve 432 kez görüntülendi.

Minyatür nedir kısaca, minyatür sanatı nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Minyatür; ince ince işlenmiş, küçük resimlerime verilen bir isimdir. Resimlerin küçük küçük işlenmesi sanatına ise minyatür sanatı adı verilmektedir.

Orta Çağ’da Avrupa’da el yazması olan kitapların baş harfleri kırmızı renklerle boyanırdı. Bu boyama için albenili olan kırmızıyı kullanabilmek için latince adı “minium” olan kurşun oksit maddesi kullanılmaktaydı. Minyatür sözcüğü ise bu sözcükten türeyerek günümüze kadar gelmiştir.

Günümüzde minyatür eski önemini yitirmeye başlamıştır ve yerini daha çok çağdaş resme devretmeye başlamıştır. Ancak yine de günümüzde minyatür, geleneksel bir el sanatı olarak önemini korumaktadır. Günümüzde ise Günseli Kato, Nusret Çolpan, Gülbün Mesera, Gülçin Anmaç gibi daha da yetişen sanatçılar tarafından minyatür sanatı devam ettirilmektedir ve bu sanatçılar sayesinde unutulmaya yüz tutan minyatür sanatı tekrar canlandırılmıştır.

Kısacası; minyatür, resmin daha açık ve alıcı bir şekilde anlatılması sanatıdır. Ayrıca bu resim sanatı tüm dünyada yaygınlaşan bir sanat olmuştur.

Minyatür Nedir Kısaca, Minyatür Sanatı Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER