Bilgi Zamanı

Milli Kültür ve Türkülerimiz Arasındaki İlişki

Milli Kültür ve Türkülerimiz Arasındaki İlişki
21 Mayıs 2014 - 14:50 'de eklendi ve 1722 kez görüntülendi.

Milli kültür ve müzik ilişkisi, kültürün müziğe etkileri hakkında bir yazı paylaşıyoruz.

Milli kültür insanların ortak yaşayışlarından doğan yaşam kuralları ve her türlü resim, müzik gibi sanatsal sevgileriyle yemeklerini, yaşamlarını ve kıyafetlerini etkileyen önemli bir değerdir. Her şeyiyle hayatımızı etkisi altına alan milli kültür toplumun ortak değerlerini ifade eder. İnsanların yaşayışlarının birikimiyle oluşan milli kültürün en çok etkilediği alanlardan biri de müziktir.

Müzik, insanın coşkulu, sevinçli ve hüzünlü duygularını ifade eder. Genelde, uzakta olan sevgiliye kavuşma arzuları, sitemleri, coşkuları, sevinçleri, bazen de tabiat hakkında dağlara, yollara, bulutlara, çöllere sitem edişleri dile getirir. Müziğin çeşitli dalları vardır. Klâsik müzik, senfonik müzik, sanat müziği, halk müziği, pop müzik gibi çeşitli sınıflara ayrılmışlardır.

Anadolu halkının yüzyıllarca dinlediği ve yazdığı müzik dünyanın en özgün müzik eserlerindendir. Anadolu türküleri insanların yaşayışları sonucu oluşmuş, özellikle geçtiğimiz yüzyıllarda yaşanan savaş, göç, deprem, sel gibi felaketlerin yanında şenlikler, bayramlar ve güzel günler için yazılan ve sonradan bestelenen türküler aslında tamamen Türk toplumunun milli kültürünü yansıtmaktadır. Müziğe en çok etki eden şey kültürdür. Farklı kültürler farklı müzikler üretir. Kendi özgün milliyeti olan toplumları müzikleri de kendine özeldir. Türkiye geniş milli kültürü sayesinde hem klasik batı müziğine yakın hem de Anadolu ve Asya halklarına yakın şarkı ve türkülerle bir müzik cenneti olmuştur. Farklı müzikler farklı değerleri ifade eder. Farklılıklar zarar değil zenginliktir.

34rwe

Milli Kültür ve Türküler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • tanımassın XD ;

    işime yaradı burdan 24 kasım orta okulu 7-f sınıfına selamlar olsun ;)

    22 Mayıs 2014 16:17