Bilgi Zamanı

Mide Ülserinin Teşhis ve Tedavisi

Mide Ülserinin Teşhis ve Tedavisi
04 Ocak 2013 - 7:25 'de eklendi ve 874 kez görüntülendi.

Eğer stresli bir hayatınız varsa ülser riskiniz her zaman var demektir. Mide Ülseri;  Bağırsaklar, mide ve yemek borusu içerisinde ve kenarlarında görülen yaralara ülser adı verilir. Mideyi çevreleyen ve iç yapısında bulunan maddelerin tahriş olması sonucu midede görülen şiddetli ağrıların ve yaraların neden olduğu hastalığa mide ülseri denir. Mide ülserine yol açan nedenlerden birisi  “Helicobacter Pylori”  adı verilen bir parazittir. Bu parazit sayesinde mide iç tabakasında bulunan ve midenin korunmasını sağlayan bölümün tahriş olması mide ülserine yol açmaktadır. Ayrıca kişinin midesinin zamanında geçirdiği gastrit, mide yanması (reflü) gibi hastalıkların tedavisinde yetersiz kalınmasından dolayı da mide ülseri görülür. Bazı ilaçların uzun süre kullanılması, sigara ve alkol bağımlılığı ve kola gibi asitli içeceklerin fazlaca tüketilmesi mide ülserine yol açar. Hastalığın ilk başlarında hastanın ağzına ekşi su gelir, midesi yanar, midesinde bir ağırlık meydana gelir. Hasta herhangi bir sağlık kuruma müracaat etmediği takdirde mide ağrıları şikâyeti artar ve istiğfar ederken midesinden kan gelir.

Mide Ülserinin Tedavisi; Hastalığın henüz başlangıç evresinde bir sağlık kurumuna müracaat edildiği takdirde mide ülseri hastalığı tedavi edilmektedir. Tedavideki asıl amaç midenin iç tabakasına yerleşen “Helicobacter Pylori”  adı verilen ve mide ülserine yol açan bakterinin yok edilmesidir. Mide ülserinde ameliyat gibi cerrahi operasyonlar nadir görülmektedir. Uzman iç hastalıkları doktoru ve Gastroenteroloji bölümü doktorları tarafından verilen ilaçlar sayesinde bu bakteri yok edilebilir.

Öte yandan on iki parmak bağırsağı ülseri ile mide ülserini birbiriyle karıştırmamak gerekir. On iki parmak bağırsağı ülseri mide ülserine göre nispeten daha hafif ve mevsimsel rahatsızlıklardan oluşur. Bu konuya daha sonra ayrıca değineceğim.

2013merisn.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER